Czy kolor jedzenia ma dla nas znaczenie? Oczywiście! Aż 90% populacji zwraca na niego uwagę podczas robienia zakupów. Do konsumenta najbardziej przemawiają produkty o barwie czerwonej, pomarańczowej, ponieważ pobudzają jego apetyt. Natomiast dla najmłodszych najatrakcyjniejsza jest żywność o niebieskiej barwie. Barwione produkty kupujemy na umór, ale czy wiemy dzięki czemu tak pięknie wyglądają?
Klęską dzisiejszych czasów są sztuczne barwniki. Wykorzystuje się je do produkcji przede wszystkim słodyczy, napojów gazowanych czy jogurtów. Karmel siarczynowy czy błękit brylantowy, to niektóre z tych trujących substancji. Występują one w paście do zębów, kostkach toaletowych. Przerażające jest to, że tych samych barwników dodaje się także do produkcji mrożonego groszku, chleba czy żelek dla dzieci...
Niektóre sztuczne barwniki są zakazane w krajach zachodnich. Dlaczego? Uznano je za alergizujące i trujące dodatki do produktów. Niestety w Polsce prawo nie jest tak surowe, a więc producenci chętnie korzystają z barwników.
Kasia Bosacka odwiedzi rodzinę, która zawsze w swojej domowej spiżarce ma barwioną żywność. Udowodni im, że te same barwniki, które występują w uwielbianych przez nich żelkach, wykorzystywane są do produkcji chemii gospodarczej. Zaprosi ich także na rozmowę z lekarzem. Czy to wystarczy, aby rodzina zmieniła swoje nawyki?
PREMIERA 11. odc. "Co nas truje" w niedzielę 27 maja o godz. 11:30.
Powtórki odcinka:
niedziela, 27 maja, 19:30
wtorek, 29 maja, 21:40
czwartek, 31 maja, 17:10
sobota, 2 czerwca, 8:25
Dziękujemy Hali Koszyki za współpracę przy tworzeniu odcinka.
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi jesteśmy wdzięczni za gościnę i pomoc merytoryczną.
Klinice estetycznej Mea Clinic jesteśmy wdzięczni za możliwość przeprowadzenia nagrań.