"Klonowanie. Sposób na nieśmiertelność", "Szalone Tokio" i "Obsesja doskonałości" nagrodzone w USA!

Szalone Tokio
Szalone Tokio
Film dokumentalny Małgorzaty Łupiny - „Obsesja doskonałości” został nagrodzony Srebrnym Globem (Intermedia-globe SILVER Award) w kategorii Lifestyle na międzynarodowym festiwalu World Media Festival 2016 w Hamburgu.

TVN Style zdobył 3 nagrody w prestiżowym konkursie The Best Shorts Competition.Nagrodzone zostały 3 dokumenty: "Klonowanie. Sposób na nieśmiertelność", "Szalone Tokio" i "Obsesja doskonałości"

The Best Shorts Competition to prestiżowy, międzynarodowy konkurs, który nagradza najlepsze produkcje krótkometrażowe z całego świata. W tym roku jury nagrodziło, aż dziewięć dokumentów TVN. Laureatami zostały:

Klonowanie. Sposób na nieśmiertelność (Clones. Reaching Immortality) Małgorzata Łupina - Award of Excellence: Documentary Short (TVN Style).

Korea to kraj, który zaskakuje na każdym kroku. Panuje w nim nie tylko obsesja doskonałości, ale także moda na klonowanie. „Klonowanie – sposób na nieśmiertelność” to drugi dokument, który Marcin Prokop zrealizował wspólnie z TVN Style.

Podczas pobytu w Korei Marcin Prokop nie narzekał na brak wrażeń. Dziennikarz postanowił odkryć także tajemnicę nieśmiertelności. To właśnie w Seulu znajduje się słynna klinika Sooam, która od prawie dziesięciu lat specjalizuje się w klonowaniu. Założył ją sześćdziesięciodwuletni weterynarz dr Hwang Woo Suk, który jako pierwszy na świecie sklonował psa. Dziś kopiowanie ukochanych pupili jest już na porządku dziennym. Rocznie Sooam przeprowadza około stu tego rodzaju zabiegów. Miłośnicy czworonogów są gotowi zapłacić za to nawet sto pięćdziesiąt tysięcy dolarów.Marcin Prokop jako jeden z nielicznych dziennikarzy miał szansę uczestniczyć w porodzie sklonowanego psa. Podczas rozmowy z najsłynniejszym weterynarzem na świecie dowiedział się, kto i dlaczego decyduje się na podarowanie drugiego życia swojemu ulubieńcowi. Lekarz zdradził także swoje najbliższe plany. Okazało się, że od lat pracuje nad znalezieniem lekarstw na wiele przewlekłych chorób, a także wraz z grupą rosyjskich naukowców stara się ożywić skamielinę mamuta znalezionego na Syberii. Jednak jego największym marzeniem jest sklonowanie człowieka. Jak daleko uda mu się dotrzeć w pogoni za nieśmiertelnością?

Emisja:

Premiera: wtorek 26.04 godz 23:10

Powtórka: wtorek 03.05 godz 15:25

Klonowanie – sposób na nieśmiertelność

Klonowanie – sposób na nieśmiertelność

Szalone Tokio (Crazy Tokyo) Małgorzata Łupina and Jowita Baraniecka - Award of Merit Special Mention: Documentary Short (TVN Style)

"Klonowanie. Sposób na nieśmiertelność"
Klonowanie - sposób na nieśmiertelność (6).JPG
Klonowanie - sposób na nieśmiertelność (4).JPG
Klonowanie - sposób na nieśmiertelność (3).JPG
Klonowanie - sposób na nieśmiertelność (2).JPG
+2
Zobacz galerię

"Klonowanie. Sposób na nieśmiertelność"

Tokio – miasto neonów, gier, karaoke i hoteli miłości. Supernowoczesnych pociągów i słynnego metra. To nowoczesna wielomilionowa metropolia, która może przygnieść, ale i zachwycić. W dokumencie „Szalone Tokio" Agnieszka Szulim pokaże niezwykłe oblicze japońskiej stolicy i jej mieszkańców oraz niebanalne atrakcje miasta.

Szalone Tokio

Szalone Tokio

Oryginalność – to dziś dla Japończyka słowo klucz. Za wszelką cenę chce się wyróżnić z tłumu. Dlatego ubiera się w strój bohatera mangi lub gotyckiej Lolity. Odwiedza specjalną kocią kawiarnię, by posiedzieć w ciszy, głaszcząc persa, a na obiad zajada się czarnym hamburgerem. Następnie wybiera się na zakupy do wirtualnej przymierzalni, by potem – po drinku podanym przez... makaka – zapaść w sen w jednoosobowej kapsule. Nawet w dziedzinie ozdabiania ciała Japończycy łamią wszelkie konwenanse. Tradycyjne metody, takie jak tatuowanie i piercing, już nie wystarczają. Dziś panuje moda na bagel head – „obwarzanki" na czole, które formuje się za pomocą soli fizjologicznej. Mieszkańcy Tokio nie szczędzą pieniędzy na oryginalne ozdoby oraz pornografię. Seks to oddzielny, ważny dla Japończyków aspekt życia. Ta sfera zdecydowanie różni się od europejskich „standardów". Odwiedzimy 6-piętrowy sex shop, żeby sprawdzić, „co kręci" japońskich mężczyzn i kobiety.Będziemy gościć także w „host clubie", gdzie Agnieszka sprawdzi, jak to jest wybrać faceta z „menu" i jak się spędza z nim czas. Tokio to siedlisko hoteli miłości. Zajrzymy do jednego z nich, dedykowanego miłośnikom sadomaso.W Japonii seks nie jest tematem tabu. Podobnie jak umieranie. Shukatsu – czyli przygotowania do śmierci, to ważny nowy społeczny trend. Młodzi i starzy dokładnie planują swoje pogrzeby. W naszym dokumencie Agnieszka przymierzy się do...ekologicznej trumny, którą można zaprojektować według własnego pomysłu.

Emisja: Wtorek 03.05 godz 23:10Film dokumentalny Małgorzaty Łupiny - „Obsesja doskonałości” został nagrodzony Srebrnym Globem (Intermedia-globe SILVER Award) w kategorii Lifestyle na międzynarodowym festiwalu World Media Festival 2016 w Hamburgu.

Obsesja doskonałości
Obsesja doskonałości

Festival World Media istnieje od 1965 roku. Został stworzony przez organizację Intermedia, która co roku nagradza wyróżniające się produkcje filmowe i telewizyjne z całego świata. W 2016 roku do konkursu zgłoszono przeszło siedemset pięćdziesiąt produkcji.

W zeszłym roku film Małgorzaty Łupiny „Trzy na godzinę” zdobył na tym festiwalu aż trzy Złote Globy w kategoriach „Film dokumentalny” oraz „Relacje międzyludzkie i wartości” a także główną nagrodę konkursu- Intermedia – Globe Grand Prix 2015.

TVN Style od kilku sezonów nagrywa dokumenty w najdalszych zakątkach świata. Do Korei zabrał widzów Marcin Prokop. To właśnie w tym kraju mieszkają najbardziej nieszczęśliwi ludzie na świecie, prawie każdy mężczyzna nosi przy sobie kosmetyczkę, a młodzi ludzie uczą się tak dużo, że regularnie używają specjalnej poduszki do spania przy biurku. Korea to kraj, który opanowała „Obsesja doskonałości”. Obsesja w tym kraju zaczyna się już w dzieciństwie. Wszyscy rodzice dążą do tego, żeby ich dzieci skończyły jak najlepsze studia, zdobyły pracę w korporacji, a co za tym idzie - osiągnęły jak najwyższy status społeczny.

Młodzi Koreańczycy już od przedszkola poddawani są intensywnemu treningowi umysłowemu. Z kilkuletnimi dziećmi pracują specjalne roboty do nauki, a nastolatkowie uczą się w tzw. hakwonach. Marcin Prokop odwiedził największy hakwon w Seulu i zobaczy, jak wygląda miejsce przeznaczone wyłącznie do wielogodzinnego wkuwania. Koreańskie ulice opanowała także obsesja piękna. W Seulu kwitnie męski przemysł kosmetyczny. Trudno uwierzyć, ale co piąty mieszkaniec Korei robi sobie regularnie makijaż, a wielu z nich poddało się różnym operacjom plastycznym tylko po to, żeby dostać wymarzoną pracę. Okazuje się jednak, że perfekcyjny wygląd i wysoki status społeczny nie gwarantują szczęścia. Według badań Koreańczycy są jednym z najmniej zadowolonych narodów na świecie. Często chorują na depresję i snują fantazje o własnej śmierci.

Emisja:

"Obsesja doskonałości"

"Obsesja doskonałości"

Czwartek 26.05 godz 14:50

Poniedziałek 30.05 godz 23:40

podziel się:

Pozostałe wiadomości