ZOBACZ OPIS, ZWIASTUN ODCINKA I GODZINY EMISJI >
PIECZONA PERLICZKA PODAWANA Z SAŁATĄ
Na perliczkę:
1 kilogramowa perliczka
3 gałązki rozmarynu
1 pęczek bazylii
1/2 pęczka pietruszki
1/2 pęczka oregano
1 cytryna
125 ml oliwy
sól i pieprz
Na sałatkę:
mieszanka salat, ziół i kwiatów jadalnych
pestki z 3 pomidorów
1 łyżka miodu
1 łyżeczka ostrej musztardy
½ cytryny
5-6 łyżek oliwy
sól
Przygotowanie perliczki:
Przygotuj marynatę. Oderwij listki rozmarynu od łodyg. Bazylię, razem z gałązkami, porwij na małe kawałki i dodaj do rozmarynu. Tak samo zrób z pietruszką i oregano. Zetrzyj skórkę z cytryny i dodaj do ziół. Przypraw wszystko solą i pieprzem. Całość rozgnieć w moździerzu. Następnie dodaj sok z cytryny i oliwę. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Perliczkę dokładnie natrzyj przygotowaną marynatą z ziół. Marynatę dodaj też do środka. Tak przygotowane mięso marynuj przez 3 godziny. Po zamarynowaniu piecz perliczkę w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 40 minut. W czasie pieczenia, co jakiś czas, podlewaj marynatą mięso, aby uzyskało piękny kolor. Po upieczeniu wyjmij perliczkę z piekarnika i podaj ją z sałatą z dodatkiem ziół i kwiatów jadalnych.
Przygotowanie sałaty:
Pestki z pomidorów wrzuć na patelnię. Pod wpływem temperatury oddzieli się miąższ od wody. Podgrzane na patelni pestki z pomidorów przelej przez sito do miseczki lub słoika. Dodaj do nich miód i musztardę, sok z cytryny, oliwę i sól. Całość dokładnie wymieszaj. Dresingiem polej mieszankę sałat, ziół i kwiatów jadalnych.
SAŁATKA Z BOBU Z MIĘTĄ
Na sałatkę:
1/2 kg bobu
3 pomidory
1 garść czarnych oliwek
10 plasterków peklowanej szynki
1/3 pęczka mięty pieprzowej
sól
Na pastę harissa:
garść małych papryczek chili
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
1/2 łyżeczki suszonych nasion kolendry
125 ml oleju rzepakowego
1/2 łyżeczki soli
Na sos winegret:
1 cytryna
1 łyżeczka pasty harissa
1 łyżka oliwy
szczypta soli
Przygotowanie pasty harissa:
Papryczki chili włóż do miski z letnią wodą i mocz przez 30 minut.
Osuszone papryczki przełóż do moździerza. Ząbki czosnku obierz, posiekaj i dodaj do papryczek. Następnie dodaj sól, kmin rzymski i nasiona kolendry. Całość dokładnie rozgnieć. Dodaj olej rzepakowy i dalej rozgniataj, aż olej dobrze połączy się z pozostałymi składnikami.
Przygotowanie sosu winegret:
Cytrynę zroluj i wyciśnij sok do naczynia. Do soku dodaj łyżeczkę wcześniej przygotowanej pasty harissa. Następnie dodaj oliwę, sól i dokładnie wymieszaj.
Przygotowanie sałatki:
Przygotowanie sałatki zacznij od bobu. Do gotującej się, osolonej wody wrzuć bób i gotuj przez 5 minut. Wyjmij sparzony bób i łyżką cedzakową przełóż do miski z zimną wodą i lodem. Dzięki temu bób zachowa swój ładny, zielony kolor. Wystudzony bób obierz z łupinek.
Pomidory ponacinaj i włóż do wrzącej wody, w której gotował się bób. Sparzone pomidory wyjmij w garnka i przełóż do drugiej miski z zimną wodą. Po ostudzeniu pomidorów, zdejmij z nich skórkę. Dzięki nacięciom skórka odstaje w ładnych, dużych kawałkach. Skórki pomidora osusz na ręczniku papierowym - później przygotujesz z nich chipsy. Obrane pomidory osusz również za pomocą ręcznika. Pomidory pokrój na ćwiartki i pozbądź się z pestek. Następnie miąższ z pomidorów pokrój w paseczki i ułóż delikatnie w misce.
Oliwki pokrój w talarki i dodaj do pomidorów.
Szynkę pokrój w plasterki i wrzuć na rozgrzaną patelnię. Pamiętaj, aby plasterki oddzielić od siebie, ponieważ w innym wypadku posklejają się na patelni. Nie dodawaj tłuszczu, szynka sama w sobie jest dość tłusta. Podsmażaj, aż stanie się chrupiąca. Podsmażoną szynkę dodaj do sałatki.
Listki mięty oderwij od łodygi, a następnie drobno posiekaj i dodaj do pozostałych składników sałatki.
Sałatkę polej przygotowanym wcześniej sosem winegret i pomieszaj. Podawaj przyozdobioną chipsami z pomidorów i mięty.
Przygotowanie chipsów pomidorowych i mięty:
Na rozgrzany na patelni olej wrzuć osuszone skórki z pomidorów. Po podsmażeniu przełóż chipsy do miski wyłożonej ręcznikiem papierowym. Dodaj sól i delikatnie wymieszaj. Tak samo przygotuj chipsy z listków mięty.
SERNIK NA ZIMNO Z KWIATAMI I KARMELEM
Na sernik:
200 g herbatników
80 g masła
500 g twarożku mielonego
300 ml śmietany 36%
80 g cukru pudru
2 łyżki cukru wanilinowego
20 g żelatyny
kilka truskawek
3 kwiaty jadalnej nasturcji
kilka kwiatów jadalnych bratków
Na ozdobę z karmelu z płatkami stokrotek:
150 g cukru
3 łyżki wody
1 łyżka soku z cytryny
kilka kwiatów stokrotki
1 łyżka oliwy
Przygotowanie sernika:
Masło pokrojone w kostki rozpuść w garnku. Herbatniki połam i rozdrobnij przy pomocy blendera. Do rozdrobnionych herbatników dodaj rozpuszczone masło i dokładnie zmiksuj. Przełóż masę z herbatników i masła do naczynia. Będzie to spód sernika.
Do miski dodaj twarożek oraz 250 ml śmietany i wymieszaj. Dodaj cukier puder i cukier wanilinowy i całość ponownie wymieszaj.
Do garnka wlej 50 ml śmietany i podgrzej. Dodaj żelatynę i mieszaj aż wszystko się rozpuści. Rozpuszczoną żelatynę ze śmietaną dodaj do miski z pozostałymi składnikami i energicznie mieszaj.
Truskawki pokrój na ćwiartki. Dodaj cienką warstwę masy serowo śmietanowej na herbatniki i ułóż truskawki tak, aby były widoczne.
Kwiaty nasturcji pokrój delikatnie, dodaj do reszty masy serowej i zalej nią truskawki.
Tak przygotowany sernik udekoruj dookoła bratkami. Na wierzch dodaj jeszcze trochę masy. Przykryj naczynie i odstaw do lodówki na minimum 4 godziny.
Gotowy sernik udekoruj karmelem z płatkami stokrotek.
Przygotowanie ozdoby z karmelu z płatkami stokrotek:
Na patelnię wsyp cukier. Dodaj wodę, sok z cytryny i rozpuszczaj przez 15 minut do uzyskania złotego koloru. Papier pergaminowy natrzyj oliwą tak, aby cały był natłuszczony. Rozpuszczony, złoty karmel wylej na pergamin. Posyp go płatkami stokrotek i rozprowadź po papierze. Gdy karmel zastygnie, oderwij go od papieru pergaminowego i połam na kawałki.