Naturalne składniki zamiast leków. Przepisy ze "Stylowego magazynu"

Stylowy magazyn
Stylowy magazyn

NA PRZEZIĘBIENIE:

Na ból głowy

Kąpiel aromaterapeutycznaKilka kropli olejku eterycznego np. miętowego, lawendowego, rozmarynowego lub grejpfrutowego mieszamy z garścią mleka w proszku i łyżeczką miodu. Mieszankę dodajemy do wanny z wodą. Temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 38 stopni C.

Olejek do masażu100 ml olejku bazowego mieszamy z 20-30 kroplami olejku eterycznego (w przypadku olejków cytrusowych zmniejszamy dawkę do 5-6 kropli). Mieszanką namaszczamy skronie oraz kark.

Herbatka z kory wierzbyŁyżeczkę rozdrobnionej kory wierzby zalewamy filiżanką zimnej wody. Całość zagotowujemy i odstawiamy na 5 minut. Pijemy 1/3 filiżanki naparu 3 x dziennie w przypadku wystąpienia dolegliwości.

Na katar

Inhalacje z zastosowaniem ziółGarść ziół takich jak majeranek, tymianek, oregano, rozmaryn i mięta wsypujemy do miski. Zalewamy wrzątkiem. Nachylamy się nad parującą wodą i przykrywamy głowę gorącym ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać ok. 7-10 minut.

Na gardło

Cukierki szałwioweSzklankę cukru mieszamy na rozgrzanej patelni z ok. 1/4 szklanki wody. Wsypujemy garść poszatkowanych liści szałwii. Całość podgrzewamy na niewielkim ogniu aż mieszanka zmieni kolor z białego na złoty. Łyżeczką do herbaty nakładamy niewielkie porcje masy na pergamin do pieczenia. Po zastygnięciu mieszanki mamy gotowe cukierki szałwiowe.

Napar z majeranku z miodemŁyżeczkę suszonych ziół zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 5-7 minut. Słodzony miodem napar pijemy 2-3 razy dziennie.

Syrop z cebuli (+ na kaszel)Pokrojona w kostkę cebulę wsypujemy do rondelka. Dodajemy ok. 6 łyżek cukru i tyle samo wody. Gotujemy na bardzo małym ogniu, aż cebula puści sok. Syrop zjadamy kilka razy dziennie po łyżeczce.

Herbata z imbirem i miodem3- 4 plasterki imbiru zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem 5 minut. Dodajemy łyżeczkę miodu.

Na gorączkę

Herbata z owoców malin i kwiatów lipyŁyżeczkę suszonych kwiatów lipy oraz łyżeczkę suszonych owoców malin zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem 5-7 minut. Napar pijemy 3-4 razy dziennie.

Mleko z czosnkiem i miodemRozgnieciony ząbek czosnku zalewamy szklanką gorącego mleka. Po chwili, kiedy mleko przestygnie, dodajemy łyżeczkę miodu.

NA BÓLE MENSTRUACYJNE

Napar z krwawnikaŁyżeczkę suszonego ziela krwawnika zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem 5-7 minut. Napar pijemy 3 x dziennie w trakcie trwania dolegliwości.

Masaż maceratem majerankowymGarść suszonego majeranku wsypujemy do słoika. Zalewamy olejem roślinnym do wysokości wsypanych ziół. Słoiczek zakręcamy i umieszczamy na nasłonecznionym parapecie. Codzienne potrząsamy pojemniczkiem, tak by jak najwięcej substancji aktywnych uwolniło się z ziół do olejku. Po 2-3 tygodniach odsączamy cząstki roślinne i przelewamy olejek do szklanej buteleczki z ciemnego szkła. Macerat przechowujemy w lodówce. Stosujemy do nacierania brzucha oraz pleców w przypadku bólów menstruacyjnych. Trwałość maceratu to ok. 4 tygodnie.

NA PIĘKNE WŁOSY, SKÓRĘ, PAZNOKCIE

Napar ze skrzypu polnegoŁyżeczkę suszonego ziela skrzypu polnego zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 5-7 minut. Napar pijemy 3 razy dziennie. Herbatka ze skrzypu poprawia stan cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie.

Napar z bratka trójbarwnegoŁyżeczkę suszonego ziela zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 5-7 minut. Napar pijemy 3 razy dziennie. Herbatka z bratka łagodzi zmiany trądzikowe, usprawnia przemianę materii i działa detoksykująco.

podziel się:

Pozostałe wiadomości