Antybiotyki. Ich odkrycie w pierwszej połowie XX wieku zrewolucjonizowało medycynę i wyposażyło lekarzy w oręż do walki z chorobami pochłaniającymi miliony ludzkich istnień. A jak jest dziś? Czy ich stosowanie zawsze dyktowane jest koniecznością? A może nieco zbyt pochopną decyzją lekarza i... życzeniem pacjenta?
Razem z Kasią Bosacką prześledzimy drogę, którą odbywają antybiotyki od laboratorium, aż do ścieków i wnikliwie przyjrzymy się szkodliwym śladom, które pozostawiają za sobą w naszych organizmach. A jest ich niemało. Nawracające grzybice, problemy trawienne czy alergie, to dolegliwości, których przyczyną może być osłabienie przez antybiotykoterapię mikroflory jelitowej. Zobaczymy także, jak bakterie uczą się odporności na antybiotyki i czym są superbakterie, przed którymi ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.
To nie wszystko. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy spożywamy antybiotyki wraz z mięsem, dlaczego bezwzględnie należy zwracać niewykorzystane antybiotyki do apteki i jak działają one na płodność, zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka „Co nas truje".
PREMIERA 8. odcinka "Co nas truje" w niedzielę 21 października o godz. 11:30.
Powtórki odcinka:
niedziela, 21 października, 19:30
wtorek, 23 października, 21:40
czwartek, 25 października, 17:05
sobota, 27 października, 8:45
Rozmowy ze specjalistami zostały przeprowadzone w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie. Bardzo dziękujemy!
Za pomoc w realizacji odcinka dziękujemy ALAB laboratoria w Warszawie.
Kasia Bosacka odwiedziła również zakład farmaceutyczny Polpharma w Duchnicach. Jesteśmy wdzięczni za gościnę.
Narodowemu Instytutowi Leków dziękujemy za możliwość realizacji materiału.
Instytutowi Matki i Dziecka w Warszawie jesteśmy wdzięczni za pomoc w realizacji odcinka.
Badanie na nasieniu zwierzęcym zostało przeprowadzone dzięki uprzejmości dra n. wet. Ricarda Faundeza z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.