W Polsce mamy epidemię próchnicy zębów. Zaczyna się niemal od kolebki – nasze trzylatki mają już 3 zepsute zęby, piętnastolatki – 8, a czterdziestolatki – aż 17 zepsutych zębów! Ponad 40 procent osób na starość zostaje bez zębów. Trudno się dziwić, skoro aż 94 proc. Polaków uważa, że zjedzenie jabłka może być skuteczną alternatywą dla mycia zębów. A niewiele mniej wierzy, że jedzenie truskawek wybiela zęby!
Dr Patrycja Szachta sprawdzi te mity na... własnych zębach. W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym podda się badaniu ph w ustach po zjedzeniu różnych produktów. Czy cokolwiek może zastąpić regularne mycie zębów?
Razem z Dr Ewą Kempisty-Jeznach i grupą ochotników spróbujemy odpowiedzieć na kontrowersyjne pytanie, czy można być grubym, a jednocześnie sprawnym fizycznie i od czego nasza sprawność tak naprawdę zależy. Dr Jeznach sprawdzi także czy zmysł równowagi jest ważny dla naszego zdrowia. Podda się specjalnemu "kosmicznemu" badaniu sprawdzającemu stan jej błędników i sprawdzi, jakie ćwiczenia będą w stanie poprawić naszą równowagę.
Dr Tomasz Wasyłyszyn przetestuje dla Was domowe termometry. A doktor Łukasz Durajski na własnej skórze przekona się czy długie kąpiele z dużą ilością piany nam służą. Przekonamy się, czy jego skóra wytrzyma kontakt ze stężonym detergentem oraz czy balsam nawilżający spełni swoje zadanie.
EMISJA 2. odcinka "Pogromców medycznych mitów" w sobotę 27 kwietnia o godz. 22:15.
Powtórki odcinka:
niedziela, 28 kwietnia, 15:50
wtorek, 30 kwietnia, 19:40
czwartek, 2 maja, 14:35 i 00:15
Za możliwość realizacji zdjęć dziękujemy Centrum Diagnostyki Sportowej SPORTSLAB w Warszawie. Za przeprowadzenie badania dziękujemy doktorowi Jackowi Lachowi oraz doktorowi Szczepanowi Wiecha.
Serdeczne podziękowania dla Przedszkola „Zaczarowana Pozytywka za możliwość przeprowadzenia zdjęć w doborowym towarzystwie dzieci.
Klinice Stomatologicznej DeClinic w Warszawie i dr Irminie Maternie za badanie i rozmowę.
Za możliwość przeprowadzenia nagrania dziękujemy restauracji Cucina.
Za użyczenie sprzętu do badania poziomu nawodnienia skóry serdecznie dziękujemy Klinice Krajewski.
Za fachowy komentarz i możliwość realizacji zdjęć dziękujemy dr Annie Krysiukiewicz-Fenger i Szpitalowi im. Świętej Rodziny.
Ogromne podziękowania dla eksperta w leczeniu zaburzeń równowagi mgr rehabilitacji i Marka Zaleskiego za fachowy komentarz i udział w nagraniach.
Za przeprowadzenie badania oraz udostępnienie miejsca do nagrań dziękujemy Audical Centrum Medycznemu leczącemu zawroty głowy.
Za możliwość realizacji zdjęć dziękujemy szkole jogi „Joga szkoła życia”
oraz za profesjonalny pokaz Tai Chi Akademii Chen Taijiquan