"Cała prawda": co powinniśmy suplementować, normalnie się odżywiając? Sprawdziliśmy!

"Cała prawda": co powinniśmy suplementować, normalnie się odżywiając? Sprawdziliśmy!

W 5. odcinku programu "Cała prawda" poświęconym suplementom diety przeprowadziliśmy eksperyment, który miał sprawdzić, jakich witamin brakuje w organizmie osobom, które nie przyjmują suplementów.

Uczestnicy naszego eksperymentu - Agata, Piotr, Joanna i Przemek - to zdrowi ludzie, normalnie się odżywiający, którzy nie przyjmują żadnych suplementów. Pobraliśmy im krew do badań, by sprawdzić, czy nie mają niedoborów witamin. Dr Karol Balsam, kardiolog i internista, przeanalizował te wyniki i sprawdził poziom witaminy A, D, B12 i potasu w organizmach uczestników.
Poziom witaminy A u wszystkich był w granicach normy, jedynie u Przemysława był on w niedużym stopniu przekroczony. Jeszcze lepiej było z witaminą B12 - wszyscy uczestnicy eksperymentu mieli ją na odpowiednim poziomie. Witaminy D wszyscy uczestnicy mieli za to za mało w swoich organizmach. I jest to całkowicie zrozumiałe:
- Witamina D jest produkowana w skórze pod wpływem światła, a w związku z tym, że u nas tego światła jesienią, zimą jest bardzo mało, większość populacji, a szczególnie dzieci i osoby po 60 r.ż., powinny suplementować witaminę D - zaleca dr Balsam.
Potas u wszystkich uczestników eksperymentu był w normie.
- Większość witamin, które potrzebujemy, są zawarte w naszym pożywieniu i nie potrzebujemy ich suplementować - podsumowuje dr Balsam. - Wyjątkiem jest witamina D.
5. odcinek "Całej prawdy" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:
piątek, 9 października, 15:40
sobotę, 10 października, 12:15
niedzielę, 11 października, 21:00
wtorek, 13 października, 15:10