Okazuje się, że żeby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D w organizmie wystarczy 15-20 minut ekspozycji na słońce ok. godz. 12:00. Właśnie wtedy promieniowanie UVB najlepiej pobudza syntezę witaminy D. Jeśli chcemy zachować zdrową i młodo wyglądającą skórę, niewskazane jest opalanie się po godz. 15:00, bo wtedy zwiększa się udział promieniowania UVA. Jest ono co prawda stosowane w dermatologii, ale jak podkreśla pani doktor "Każdy lek podany w nadmiarze może być szkodliwy".
Jeśli planujemy dłuższą ekspozycję na słońce, koniecznie trzeba często smarować się kosmetykami z filtrami mineralnymi na bazie cynku lub gliny. Są one zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze dla skóry niż filtry chemiczne.
Jeśli mimo ochrony, przydarzy nam się poparzenie słoneczne, trzeba jak najszybciej wyciszyć stan zapalny. Może to zrobić z pomocą produktów aptecznych czy drogeryjnych, najlepiej takich zawierających pantenolem i aloes lub zastosować domowe sposoby. Okazuje się, że jeden z babcinych sposobów - okładanie poparzonego miejsca serwatką - jest naprawdę skuteczny, bo dowiedziono, że znajdują się w niej substancje przeciwzapalne.
Co jeszcze należy wiedzieć o opalaniu? Zobaczcie nasze wideo!
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision