"Zrób coś z tym dzieckiem": dziecko ma etap "mamozy"? Zobacz, jak możesz sobie pomóc!

"Zrób coś z tym dzieckiem": dziecko ma etap "mamozy"? Zobacz, jak możesz sobie pomóc!
Jeśli po raz "nasty" słyszysz dzisiaj "Mama!", a nie minął jeszcze poranek, to niezawodny znak, że dziecko jest na etapie tzw. "mamozy". To potoczne określenie etapu w życiu dziecka, w którym chce ono wszystko robić razem z mamą, ciężko przeżywa rozstania i konieczność spędzania czasu z inną osobą niż mama. Przez to możemy szybko czuć się zmęczone i zirytowane, bo brakuje nawet chwili wytchnienia.
Z tym problemem mierzyła się bohaterka 5. odcinka "Zrób coś z tym dzieckiem", Aneta, mama 3,5-letniej Kornelki, która chciała być noszona na rękach tylko przez mamę i tylko z nią chciała się bawić. Wtedy, gdy mama musiała zająć się czymś innym, a nie nią, Kornelka zaczynała płakać. Nie pomagała nawet obecność taty.
- To, co będzie ważne, to nauczenie Kornelii, że czasami trzeba chwilę poczekać - podkreśliła psycholożka Ewa Nejno.
Kiedy coś robisz, a dziecko domaga się uwagi, powiedz mu, że zauważyłaś je i widzisz, że czegoś od ciebie chce, ale teraz jesteś zajęta. Skończysz, gdy np. duża wskazówka zegara będzie na liczbie 12. Zaproponuj, by w tym czasie dziecko się pobawiło, przytuliło się do misia lub przybrało ulubioną pozę. Dobrze byłoby, gdyby wtedy pojawił się też tata i podkreślił fakt, że mama jest teraz zajęta i zaproponował wspólną zabawę.
5. odcinek "Zrób coś z tym dzieckiem" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:
czwartek, 20:40
piątek, 12:55
niedzielę, 12:30