"In vitro. Nauka czy cud? 2": Jak długo po zamrożeniu embrionów można je wykorzystać?

"In vitro. Nauka czy cud? 2": Jak wygląda proces mrożenia i rozmrażania embrionów?

Z wielu przyczyn (między innymi zdrowotnych) dla niektórych par marzących o dziecku - zamrożenie komórek jajowych czy plemników stanowi jedyną szansę na zostanie rodzicami. W 4. odcinku "In vitro. Nauka czy cud? 2" Małgorzata Rozenek-Majdan porozmawiała ze specjalistą z kliniki leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej, który przedstawił jej szczegóły procesu mrożenia i rozmrażania embrionów na praktycznych przykładach.

Mrożenie embrionów nazywane jest zabezpieczeniem płodności. Na taki krok decydują się często między innymi osoby cierpiące na choroby nowotworowe, którym zarówno radioterapia, jak i chemioterapia mogą uszkodzić zdrowe komórki jajowe czy plemniki. Zamrożone, wytworzone embriony mogą czekać na swój moment w ciekłym azocie przez bardzo długi czas - nawet kilkanaście lat!
Embrionów, które przechowywane są w specjalnych pojemnikach, są setki! Małgorzata Rozenek-Majdan dopytała lekarza z kliniki leczenia niepłodności, skąd dokładnie wiadomo, jakie komórki jajowe należą do której pacjentki. Dr n. biol. Wojciech Sierka przedstawił jej całą procedurę w praktyce i zaprezentował, w jaki sposób dokonuje się rozmrażania poszczególnych embrionów, aby przygotować je do transferu.
To właśnie na ten moment - podania zarodków - doczekały się bohaterki 4. odcinka "In vitro. Nauka czy cud? 2"! Czy wszystkie będą mogły cieszyć się zajściem w ciążę?
4. odcinek 2. sezonu programu "In vitro. Nauka czy cud?" obejrzycie jeszcze: w sobotę 4 marca, 13:05 w niedzielę 5 marca, 16:30 w poniedziałek 6 marca, 21:50 we wtorek 7 marca, 13:35