"Inspirujące kobiety": dla niej "trudna młodzież" to Bąble, których trzeba wysłuchać

"Inspirujące kobiety": sama pochodzi z Nowego Portu, teraz pomaga jego młodym mieszkańcom

Bohaterką 1. odcinka 2. sezonu "Inspirujących kobiet" była Iwona Woźniewska, psychotraumatolożka, która stworzyła w Gdyni i w Gdańsku youth-pointy dla... Bąbli.

Nowy Port to dzielnica Gdańska nieciesząca się zbyt dobrą sławą, a mieszkająca tam młodzież ma raczej trudny start. Właśnie stamtąd pochodzi bohaterka 1. odcinka 2. sezonu "Inspirujących kobiet" - Iwona Woźniewska, psychoterapeutka i psychotraumatolożka. Dokładnie zna problemy tamtejszej młodzieży i chce jej pomóc. Sama - jak przyznała - jako nastolatka nie stroniła od alkoholu i słyszała, że "nie rokuje". W 4. klasie technikum postanowiła jednak wziąć się za siebie, świetnie zdała maturę i dostała się na studia. Wróciła do Nowego Portu w nowej roli, by pomagać młodszym od siebie. Założyła dwa youth-pointy, czyli miejsca, w których spotyka się z młodzieżą, nazywaną przez nią Bąblami - tam prowadzi z nimi terapie indywidualne i grupowe, pomaga im wyjść z uzależnień czy pogodzić się ze stratą bliskich. Wielu z jej podopiecznych zawdzięcza jej życie, bo nikt inny nie zainteresowałby się ich problemami.
"Bąbli" jest około setki - ok. 50 w youth-poincie w Gdańsku, ok. 40 w Gdyni i jeszcze kilkoro "ulicznych". Iwona zna ich wszystkich po imieniu, gdy mają problem - zawsze mogą do niej zadzwonić.
"Inspirujące kobiety": Iwona Woźniewska o youth-pointach i Bąblach
"Inspirujące kobiety": Iwona Woźniewska o youth-pointach i Bąblach
Jej działalność jest teraz szczególnie ważna, bo podczas pandemii wiele dzieciaków zostało zamkniętych w domach, w których źle się działo. Ucieczka w alkohol, narkotyki czy inne uzależnienia jest na porządku dziennym. Coraz częściej zdarzają się też zachowania autoagresywne, których nie widać tak jak "zwykłej" agresji, a które mogą mieć tragiczny finał.
- Iwona przez pewien czas była dla mnie najbliższą osobą - mówi jeden z jej podopiecznych. I to jest chyba najlepsze podsumowanie tego, jak wiele dobra ona robi.
1. odcinek 2. sezonu "Inspirujących kobiet" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:
wtorek, 14 września, 14:10 i 23:55
środa, 15 września, 21:10
czwartek, 16 września, 15:10
Więcej "Inspirujących kobiet" znajdziesz w cyklu o tym samym tytule na portalu dziendobry.tvn.pl