"Jestem z Polski": Korsyka z perspektywy miasta i wsi. Dlaczego jest taka wyjątkowa?

Jestem z Polski: Kasia opowie o Korsyce
Jestem z Polski: Kasia opowie o Korsyce
Kasia od lat mieszka na Korsyce, ale od niedawna poznaje ją na nowo. Wraz z rodziną przeniosła się bowiem z niewielkiej miejscowości w górach do większego miasta. Polka pokochała obie twarze tej francuskiej wyspy i opowiedziała nam o nich w 13. odcinku 7 sezonu "Jestem z Polski".

W 13. odcinku 7. sezonu programu "Jestem z Polski" dzięki Kasi poznamy bajecznie ukształtowaną dziką wyspę Francji - Korsykę. Ta położona na uboczu tropikalna wyspa o ciepłym śródziemnomorskim klimacie zadziwia swoimi wyjątkowymi krajobrazami: łańcuchy górskie wpadające do morza, przepiękne plaże i urocze zatoczki, lasy pełne zieleni z wartkimi strumykami, niecodzienne miejsca o skalistym krajobrazie to świat dla, którego Kasia postanowiła wyjechać z Polski.

Przez pierwsze 9 lat nasza bohaterka mieszkała w trudnym i surowym klimacie wysoko w górach, w San Lorenzo. Początki nie były proste. Język angielski i niemiecki, które znała, w tym rejonie były zupełnie nieużyteczne. Żeby się porozumieć na Korsyce potrzebny był kolejny język. Tym razem francuski. Na początku Kasia uczyła się sama z książek i telewizji, potem zapisała się na kursy językowe. Gdy dwoje jej dzieci poszło już do szkoły, chciała pracować i zatrudniła się w firmie, w której zajmuje się pomocą osobom starszym. Żeby dzieci miały lepszy dostęp do szkół i zajęć pozalekcyjnych rodzina trzy lata temu przeniosła się do Corte. I tak pracując, wychowując dzieci, wspólnie z mężem korsykaninem nadal poznaje tę urokliwą wyspę i jej mieszkańców.

Dla mieszkańców Korsyki i jej niezwykłych miasteczek, które naprawdę warto odwiedzić, czas zdaje się płynąć inaczej. Kasia przyznaje, że w miarę poznawania tego innego życia, troszkę spokojniejszego i w zgodzie z naturą jej rodzina stała się również bardziej spokojna.

Korsykanie są bardzo rodzinni i bardzo dumni ze swoich korzeni stad tez duży nacjonalizm na wyspie. Charakteryzuje ich upartość i lekka zazdrość ale są niezwykle honorowi i uczciwi.

Obiad o godzinie dwunastej to rzecz święta. Obchody związane ze świętem patrona miasta lub wsi, świętem kasztana, czy orzecha laskowego są obowiązkowe . Korsykanie obchodzą też wszystkie święta religijne. Ludzie z gór maja także tradycje myśliwskie wyssane chyba z mlekiem matki. Od małego dzieci przyzwyczajane są do widoku krwi i upolowanego, martwego zwierzęcia. Weekendy tutaj to czas na spotkania i wspólne polowania. W górach poluje się na dziki, a bliżej morza na ptactwo.

Kasię pozytywnie zaskoczył sposób traktowania ludzi na co dzień. Każdy się tutaj uśmiecha. Pani w sklepie zawsze z uśmiechem mówi dzień dobry, dziękuje , do widzenia. Jest duża kultura kierowców na drodze. Dziwią ją jednak pewne różnice i zachowania np. podczas imprez mężczyźni i kobiety spędzają czas zazwyczaj osobno. Każdy w swoim gronie, ale Kasia twierdzi, że można się do tego przyzwyczaić.

PREMIERA 13. odcinka 7. sezonu programu "Jestem z Polski" w piątek 21 maja o godzinie 22:25.

Powtórki odcinka:

niedziela 23 maja, 14:45poniedziałek 24 maja, 15:15wtorek 25 maja, 21:25czwartek 27 maja, 13:40

podziel się:

Pozostałe wiadomości