Święta w domu Bosackich. "Bywa jak w znanym dowcipie"

"Patent na święta": Katarzyna Bosacka w swoim domu
"Patent na święta": Katarzyna Bosacka w swoim domu

W grudniowym numerze magazynu "Pani" o tym, jak wyglądają święta w jej domu, opowiedziała Katarzyna Bosacka, prowadząca programy "Wiem, co jem i wiem, co kupuję" oraz "Co nas truje", a prywatnie mama czwórki dzieci.

- Kiedy byłam dzieckiem, w czasie przedświątecznej krzątaniny uwielbiałam słuchać radia. Ze wszystkich kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych najbardziej lubiłam tę śpiewaną przez Skaldów - „Będzie kolęda" - z tekstem nieocenionego Wojciecha Młynarskiego. Nie ma w polskiej kulturze prawdziwszego tekstu opisującego przedświąteczną gorączkę (...) - twierdzi Kasia. - Boże Narodzenie to nie tylko pozłacana stajenka z Jezusikiem. Nie tylko słodki bałwanek z napisem „Merry Christmas" tańczący na śniegu, ale też tytaniczna praca całej rodziny - kupowanie, sprzątanie, gotowanie, pieczenie, smażenie, dekorowanie, nakrywanie... I nawet jeśli wszystko zaplanujemy od A do Z, nawet gdy powstanie żelazna lista zakupów i podział obowiązków zostanie ustalony, to i tak, jak to w życiu, wydarzy się coś nieoczekiwanego. A to sernik opadnie, a to pies pożre opłatek albo jak w znanym dowcipie usłyszymy: „Mamo, tato, choinka się pali!". „Nie pali się, tylko świeci". „Mamo, tato, firanki też się świecą!". Taki to urok świąt!

Nie wszystkich niezaplanowanych sytuacji i wypadków da się uniknąć, ale żeby nie wpadać w przedświąteczną histerię, Kasia przygotowania do Wigilii zaczyna dużo wcześniej - już kilka tygodni przed świętami.

- W połowie grudnia spotkam się z moimi sześcioma przyjaciółkami z podstawówki. Ulepimy razem kilkaset pierogów. Piegowate z makiem, z kapustą i grzybami, klasyczne ruskie (dla dzieci) oraz-Z grzybami, wędzoną śliwką i serem. Podzielimy się nimi i zamrozimy na święta. Tydzień przed Wigilią nastawię zakwas na barszcz czerwony (obrane buraki, czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, goździki), a jeśli nie starczy mi czasu, to tuż przed świętami po prostu upiekę buraki, a potem je doprawię i zmiksuję na gładki krem z sokiem pomarańczowym oraz słodkim porto - planuje Kasia.

Przepisy Kasi na świąteczne potrawy - również takie, które można podarować bliskim - zobaczycie w programie "Patent na święta", który wyemitujemy w sobotę 15 grudnia o godz. 16:45. Wystąpi w nim razem z najmłodszym synem Frankiem. Inne gwiazdy, które zobaczycie w programie to m.in. Agata Młynarska, Anna Nowak-Ibisz i Ula Chincz.

ZOBACZ TAKŻE:

"Patent na święta": Katarzyna Bosacka z synkiem Frankiem
"Patent na święta": Katarzyna Bosacka z synkiem Frankiem
Kasia Bosacka pokazała Uli Chincz swój stary dom pod Poznaniem

Kasia Bosacka pokazała Uli Chincz swój stary dom pod Poznaniem

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?