Lekarz radzi: pijmy kawę, nie napoje kawopodobne

Kawa
Lekarz radzi: pijmy kawę, nie napoje kawopodobne
Kawa to jeden z najpopularniejszych napoi, który w Polsce ma także znaczenie kulturowe. Wiele z nas pije ją codziennie, ale czy postępujemy właściwie? Na to pytanie odpowiedział lekarz Łukasz Durajski, który nie tylko zmierzył się z mitami dotyczącymi tej ciemnej cieczy, ale także powiedział, czym tak naprawdę ona jest.

Wiele z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Zwłaszcza tej porannej. Ta niepozorna ciemna ciecz nie raz ratowała nam życie w pracy czy przy nauce. Ale w naszej kulturze ma znacznie większe znaczenie – ile to razy stawała się pretekstem do spotkań, rozmów, ploteczek czy pierwszych randek. Jest nieodłącznym elementem naszego życia oraz menu. Czy słusznie? O tym, jaki wpływ na nasze zdrowie ma regularne picie kawy opowiedział lek. Łukasz Durajski.

Nasz ekspert jest lekarzem rezydentem specjalizującym się w dziedzinie pediatrii w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. W rozmowie z TVN stawił czoła popularnym medycznym mitom. Jego zdaniem picie kawy przez kobiety w ciąży nie jest wcale groźne ani dla nich, ani dla ich potomków. Podobnie jest w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym. Powszechnie uważa się, że nie powinny one sięgać po kawę. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

– Kawa tak naprawdę ma bardzo dobre działanie, jeśli chodzi o regulowanie ciśnienia tętniczego – powiedział lekarz, który za pomocą swojej strony internetowej doktorekradzi.pl stara się popularyzować medyczną wiedzę w Polsce.

Bo ta wiedza nie raz okazuje się zaskakująca. Z badań wynika, że kawa może mieć działanie przeciwnowotworowe. – Osoby, które regularnie piją kawę mają mniejsze szanse na zachorowanie na nowotwory. Czy to nowotwory płuc czy innych narządów wewnętrznych – powiedział lekarz.

Poprosił, abyśmy zwracali uwagę na rodzaj napoju kawowego, jaki pijemy. – Kawa, która jest zweryfikowana w badaniach naukowych to jest kawa, którą parzymy w ekspresie, czyli kawa parzona z ziaren mielonych – ostrzegł lek. Łukasz Durajski. – Bardzo zachęcam, aby taką kawę spożywać regularnie. Unikajmy jednak absolutnie napojów kawowych.

"Pogromcy medycznych mitów": co działa podobnie jak kawa? Będziecie zaskoczeni!

"Pogromcy medycznych mitów": co działa podobnie jak kawa? Będziecie zaskoczeni!

podziel się:

Pozostałe wiadomości