"Inspirujące kobiety": Leonardo da Vinci polskiej fotowoltaiki, czyli Olga Malinkiewicz

"Inspirujące kobiety": Olga Malinkiewicz o swoim odkryciu
Bohaterką 9. odcinka "Inspirujących kobiet" była Olga Malinkiewicz, fizyczka i wynalazczyni, która może poszczycić się niezwykłym odkryciem naukowym, a mianowicie stworzeniem paneli fotowoltaicznych z perowskitów. Są one o wiele bardziej wydajne niż "tradycyjne" panele, bo potrafią nawet działać na sztuczne światło. Przy ich produkcji nie ma żadnych odpadów, są więc też bardziej ekologiczne.
- Wisienka na torcie to jest wygląd tych paneli. Mogą być czarne brązowe, czerwone, szare. Możemy je położyć gdzieś i ktoś nie będzie wiedział, że za nim jest panel wytwarzający prąd - dodaje Olga i zaznacza.
Na pomysł wykorzystania perowskitów, czyli syntetycznych kryształów, w produkcji paneli fotowoltaicznych Olga wpadła podczas pracy nad innym projektem, w Walencji.
- Od razu wiedziałam, że to zadziała i że to jest duży przełom, bo widziałam, jak dużo energii on generuje - wspomina Olga.
40 metrów kwadratowych jej ogniw potrafi zapewnić roczne zapotrzebowanie na prąd małego domu jednorodzinnego! Nic dziwnego, że zostały uznane za jeden z najważniejszych wynalazków na świecie. W tym rok otwarto we Wrocławiu pierwszą na świecie fabrykę produkującą ogniwa wykorzystujące wymyśloną przez Olgę technologię.
- To będzie taki skok technologiczny jak z telefonu stacjonarnego na komórkowy - zapowiada Olga.
9. odcinek "Inspirujących kobiet" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:
środa, 10 listopada, 21:10
czwartek, 11 listopada, 10:20