"Miasto Kobiet": Maria Peszek oraz jak mówić o miesiączce i... kupić dom we Włoszech

Miasto Kobiet | Olga Legosz, Marzena Rogalska, Aleksandra Kwaśniewska
Miasto Kobiet | Olga Legosz, Marzena Rogalska, Aleksandra Kwaśniewska
W 6. odcinku "Miasta Kobiet" wśród gości Aleksandry Kwaśniewskiej, Marzeny Rogalskiej i Olgi Legosz zobaczymy m.in. Marię Peszek i Piotra Wojtasika.

W szóstym odcinku "Miasta Kobiet" gościnią Marzeny Rogalskiej, Oli Kwaśniewskiej oraz Olgi Legosz będzie Maria Peszek - najmocniejszy kobiecy głos pokolenia. Piosenki, które pisze, mówią o prawie do bycia innym, o szukaniu własnej ścieżki, afirmacji odmienności, inności i wolności. Maria jest głosem tych wszystkich, którzy boją się lub nie mogą być sobą.

Maria opowiedziała nam o tym, ile kosztowało ją wydanie najnowszej płyty "Ave Maria", jak wygląda życie artysty zaangażowanego i co pomaga jej wrócić do formy. Opowiedziała o swojej największej miłości - Edku, który towarzyszy jej i wspiera życiowo i zawodowo od 28 lat. Dowiemy się także, jakie jest największe marzenie artystki (które chce zrealizować wspólnie z Edkiem) i czy była to jej ostatnia płyta.

W studio pojawi się także Piotr Wojtasik – dziennikarz, który spełnił swoje wielkie marzenie i w maju tego roku kupił dom na Sycylii. Wyboistą drogę od pomysłu do jego realizacji opisał w ebooku "Domy za 1 euro we Włoszech, czyli jak kupić nieruchomość w słonecznej Italii". W programie opowie m.in., za co kocha Włochy, dlaczego wybrał Sycylię, z jakimi trudnościami musiał się zmierzyć podczas swoich poszukiwań i z jakiego rzędu kosztami trzeba się liczyć, decydując się na zakup domu za granicą. Swoją historią udowodnił, że z pozoru nierealne marzenie o domu w słonecznej Italii może być całkiem realne.

Do dyskusji o normalizowaniu tematu miesiączki zaprosiłyśmy dwie kobiety - Basię Pietruszczak i Magdę Korczyńską, które od lat swoją działalnością w sieci edukują w tym temacie. O miesiączce piszą, rozmawiają otwarcie i zachęcają do tego wszystkich. Jak mówią eksperci mający kontakt w pracy zawodowej z dojrzewającymi dziewczynkami, istnieje poważny deficyt wiedzy oraz wsparcia ze strony dorosłych (rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych), co skutkuje tym, że dziewczynki często doświadczają pierwszej miesiączki w samotności... Jak przełamać temat tabu, jakim jest miesiączka? Dlaczego warto o nim rozmawiać również z chłopcami? Jakie popełniamy błędy rozmawiając o miesiączce z dziećmi?

Kolejną inspirującą kobietą, którą chcemy przedstawić naszym widzom jest Justyna Mazur, nazywana królową podcastów kryminalnych. Każdy stworzony przez nią odcinek to prawdziwa historia zabójstwa. Justyna podejmuje tematy istniejące w świadomości społecznej, ale przedstawia je w formie opowieści o ludziach. Ważne są tu przede wszystkim powiązania i relacje międzyludzkie. Z materiału dowiemy się, w jaki sposób Justyna bada konkretne zbrodnie, jak przeżywa te historie i których bohaterów nie potrafi zapomnieć.

6. odcinek "Miasta Kobiet" w niedzielę 10 października o godz. 12:30 i 22:15.

Powtórki odcinka:

wtorek, 12 października, 22:55

środa, 13 października, 13:10

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Po wypadku przetrwała dzięki wierze. "Niezwykłe Stany Prokopa" PRZED EMISJĄ W TV

Po wypadku przetrwała dzięki wierze. "Niezwykłe Stany Prokopa" PRZED EMISJĄ W TV

Kogo zobaczymy w półfinałach "Mam Talent!"? Oto lista zwycięzców

Kogo zobaczymy w półfinałach "Mam Talent!"? Oto lista zwycięzców

Pierwszy utwór nie spodobał się. Po drugim Marcin Prokop wcisnął ZŁOTY PRZYCISK

Pierwszy utwór nie spodobał się. Po drugim Marcin Prokop wcisnął ZŁOTY PRZYCISK

W 6. odcinku "MasterChefa Nastolatki" przeniesiemy się do Włoch i... szkolnej stołówki

W 6. odcinku "MasterChefa Nastolatki" przeniesiemy się do Włoch i... szkolnej stołówki

Ciężarówką przez Australię. Dawid jedzie do Brisbane

Ciężarówką przez Australię. Dawid jedzie do Brisbane

Jeszcze więcej "Jestem z Polski". Nowe odcinki 2 razy w tygodniu!

Jeszcze więcej "Jestem z Polski". Nowe odcinki 2 razy w tygodniu!

Ruszają castingi do 13. edycji "MasterChefa"!

Ruszają castingi do 13. edycji "MasterChefa"!

Czy Kamil i Zuza z "Na Wspólnej" będą znowu razem? Co czeka rodzinę Hofferów?

Czy Kamil i Zuza z "Na Wspólnej" będą znowu razem? Co czeka rodzinę Hofferów?

Zgłoś się na casting do nowego sezonu Top Model!

Zgłoś się na casting do nowego sezonu Top Model!