Niewiele osób publicznie mówi o swojej chorobie w trakcie leczenia. Piotr Balicki swoim wystąpieniem w Mieście Kobiet chce dodać innym, toczącym tę najtrudniejszą walkę w życiu, odrobinę otuchy. Dziennikarz opowiedział o swoim strachu przed odejściem, o swoich planach i marzeniach.
Miasto Kobiet 2 odcinek 10
Piotr Balicki – historia choroby
Robiliśmy edycję "Mam Talent!" i Marcin Prokop w przerwie reklamowej mówi do mnie: "Wiesz, masz coś dzisiaj formę gorszą". Mnie bolała ręka. Mówi: "To idź, sprawdź, jakiś rentgen, coś". Zrobiłem rentgen i nic. Poszedłem na rezonans. W Polsce, żeby się zdiagnozować, to nie jest łatwa sytuacja. Musisz na to czekać albo zapłacić za to duże pieniądze. W końcu okazało się, że to moje czekanie bezsensowne było błędem - wyznał prezenter w rozmowie z Olgą Legosz i Marzeną Rogalską.
Jak dodaje Piotr, diagnostyka i profilaktyka w Polsce nie należą do najłatwiejszych. W jego przypadku, czekanie na wynik trwało aż miesiąc. Jaka była ostateczna diagnoza? Guz. Jakiego typu? Ten guz trzeba było zdiagnozować czy jest groźny, czy niegroźny. Trzeba było na to poczekać trzy tygodnie - dodał Piotr Balicki.
Miasto Kobiet 2 odcinek 10
Walka z czerniakiem. Codzienność Piotra Balickiego
Jak wygląda walka z chorobą? Co zmienia się w spojrzeniu na świat? Przez pierwsze dwa miesiące od diagnozy wiedziałem, że każdy dzień jest tym ostatnim dniem, tak sobie myślałem. Nie myślałem o tym co będzie jutro - wyznał.
Dziś Piotr ma inne podejście. Teraz, mimo że jest trochę gorzej, zacząłem planować. Niedługo rusza kolejna edycja „Mam Talent!". Kocham robić ten program. Postanowiłem, że to będzie ten czas, kiedy ja chcę wrócić do pracy. Daję sobie jeszcze ten moment, żeby nabierać sił, zdrowieć. Mam pieniądze, żeby przeżyć do tego momentu i wtedy startuję. Mam już jakiś cel. Taki fajny cel, który sprawia mi przyjemność. Kolejnym celem jest to, że kocham gotować. Postanowiłem sobie spełnić marzenie, żeby pojechać do Włoch i w restauracji włoskiej spędzić tydzień z kucharzem włoskim i uczyć się od niego kunsztu - wyznał z nadzieją w głosie.
Jednak jego myśli o przyszłości są przepełnione niepokojem. Boję się, że nie przeżyję do wakacji - przyznaje. Lekarze dają Piotrowi Balickiemu 30% na powodzenie zastosowanej u niego terapii. Całym sercem wierzymy, że wszystko się ułoży.
Męska antykoncepcja. Czy wazektomia jest odwracalna?
W Mieście Kobiet nie ma tabu. W ostatnim odcinku poruszony został również temat męskiej antykoncepcji.
Miasto Kobiet 2 odcinek 10
Karol Zaczyński opowiedział w "Mieście Kobiet" o tym, co skłoniło go do podjęcia tej decyzji i jak się z tym czuje. Jak sam mówi: To była moja decyzja już od wielu lat. Moja partnerka się ucieszyła, że może zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej.
W rozmowie uczestniczył również dr Marcin Radko, który wykonuje zabiegi wazektomii. Jak mówi: Boją się pacjenci tego też, że nie będzie wytrysku, co jest kolejnym mitem i kolejnym dowodem na brak wiedzy. Okazuje się, że brak wiedzy i obeznania w temacie może być często blokadą dla wielu mężczyzn na zdecydowanie się na taki zabieg.
Syndrom DDA
Życie w domu, w którym zamiast miłości, strumieniami leje się alkohol, nie jest łatwe. Dzieciństwo wpływa na nasze życie bardzo mocno. W Mieście Kobiet opowiada o tym Aleksandra Zbroja, autorka książki „Mireczek”, w której opisuje historię swojego pato–dzieciństwa.
Byłam szalenia wyczulona na znaki ze swojego otoczenia. Na przykład wchodzę do domu i patrzę na układ mebli. Myślę sobie, to stoi krzywo. Oni są pijani - wyznała.
Miasto Kobiet 2 odcinek 10
W rozmowie uczestniczyła też Joanna Flis, psycholożka, psychoterapeutka, która prowadzi badania nad rodzinami alkoholowymi. Jak rozpoznać syndrom DDA i czy terapia jest konieczna? Jak nauczyć się życ po swojemu, nie powtarzając błędów pijących rodziców?
Tego wszystkie możecie dowiedzieć się z odcinka Miasta Kobiet, który dostępny jest na player.pl.