Justyna Obolewicz o pielęgnacji włosów

Każda z nas jest wyjątkowa. Każda z nas jest inna. Każda z nas ma także inne problemy ze skórą głowy i włosami i wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Do czasu kiedy nie odwiedziłam gabinetu trychologa wydawało mi się, że ja nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji.

Co prawda skóra głowy trochę się łuszczyła i włosy się szybko przetłuszczały ale myślałam, że taka moja uroda. Okazało się, że nie. Okazało się, że poprzez odpowiednio dobraną pielęgnację można zupełnie odmienić stan skóry głowy, a także poprawić stan włosów.
U trychologa miałam możliwość dokładnie obejrzeć pod powiększeniem skórę mojej głowy, która była w opłakanym stanie. Niemal cała pokryta łupieżem, gruczoły łojowe były zaczopowane i stąd to nadmierne przetłuszczanie.
Moje podstawowe błędy, które popełniałam podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy i zalecenia dotyczące zmiany pielęgnacji.
 1. 1Nadużywanie stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Powodowało to odwrotny efekt od zamierzonego. Zamiast pozbyć się łupieżu skóra głowy była nadmiernie przesuszona. Należało zredukować częstotliwość jego stosowania do raz w tygodniu. Następnie po miesiącu zrezygnować z niego w zupełności
 2. 2Wprowadzenie kremu myjącego oraz szamponu do skóry łojotokowej i stosowanie ich naprzemiennie.
 3. 3Wcześniej nie stosowałam peelingu do skóry głowy. Od kiedy wprowadziłam do pielęgnacji peeling co najmniej raz w tygodniu, nastąpiła bardzo szybka poprawa jej stanu poprzez usunięcie martwych komórek naskórka.
 4. 4Wprowadzenie do pielęgnacji maseczki z glinki zielonej na owłosioną skórę głowy. Spowodowało to jej oczyszczenie z nadmiaru łoju i włosy były świeższe na dłużej.
Przy kolejnych odwiedzinach specjalisty skóra głowy była w o niebo w lepszym stanie. Łuszcząca się skóra zniknęła niemal zupełnie. Można było natomiast zaobserwować zaczopowane gruczoły łojowe, które nadal miałam oczyszczać szamponem do skóry łojotokowej na zmianę z klasycznym szamponem oczyszczającym. W moim odczuciu to były niezwykle cenne wskazówki co do zmian mojej pielęgnacji. Teraz tego typu wizytę mogę polecić każdemu kto ma trudności z dobraniem odpowiedniej pielęgnacji.
Chciałabym poruszyć problem łupieżu owłosionej skóry głowy w przypadku osób, które jeszcze nie stosowały żadnej terapii. Najpierw warto jest zidentyfikować rodzaj łupieżu. To już jest spore ułatwienie, ponieważ na rynku są dostępne specjalistyczne szampony zarówno do łupieżu tłustego jak i suchego.
 • łupież zwykły (suchy) – charakterystycznymi objawami tego typu łupieżu są suche białe płatki, które opadają na ubranie przy ruchach głowy oraz świąd. Jest on często spotykany u osób, które mają delikatną i suchą skórę. Przyczyn jego powstawania jest wiele zaczynając od stosowania nieodpowiedniego szamponu poprzez alergie aż do nadmiernego stosowania kosmetyków do stylizacji włosów
 • łupież tłusty – jego charakterystycznym objawem są jasnożółte sypiące się łuski ale także żółte warstwowe strupy przylegające do skóry głowy. W tym typie łupieżu dochodzi do nadprodukcji sebum a włosy są wyraźnie bardziej przetłuszczające się. Występuje także silny świąd owłosionej skóry głowy.
Jeżeli jesteście ciekawi jakie składniki zawierają szampony przeciwłupieżowe rzućcie okiem poniżej:
1. substancje przeciwgrzybicze
Jedną z przyczyn powstawania łupieżu są drożdżaki (Malasseria). Dlatego częstym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych jest substancja niszcząca te grzyby. Substancje które wykazują takie działanie to:
 • siarczek selenu
 • piroktonian cynku
 • piroktolamina
 • imidazole takie jak: klotrimazol, ketokonazol
Każda z tych substancji będzie miała trochę inny profil działania. Ketokonazol będzie dodatkowo normalizował pracę gruczołów łojowych. Piroktonian olaminy natomiast działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie oraz redukuje nieprawidłowe podziały komórek naskórka.
2. substancje keratolityczne
Działanie keratolityczne pełni funkcje najpierw zmiękczenia a następnie usunięcia warstwy zrogowaciałego naskórka wraz z łuskami łupieżu. Tutaj także warto zwrócić uwagę, żeby stosować te substancje możliwie krótko, ponieważ mogą one zaburzać naturalną barierę ochronną skóry głowy. Substancje keratolityczne to:
 • kwas salicylowy w stężeniu powyżej 5%;
 • siarka w stężeniu do 2%;
 • rezorcyna w stężeniach 10%-20%;
 • mocznik w stężeniach ponad 10%;
 • dziegcie w stężeniach 0,5%
3. substancje pielęgnujące
Poza substancjami leczniczymi szampony przeciwłupieżowe zawierają także witaminy np. A, E oraz PP, które działają kojąco i odbudowująco na naskórek. Warto zwrócić także uwagę na zawartość niacyny czyli witaminy B3, która reguluje wydzielanie sebum na skórze głowy. Działanie łagodzące będzie także wykazywał pantenol. Poza tym szampony te zawierają często glicerynę która będzie pełniła funkcje nawilżające i trzymające wode w naskórku.