"Zrób coś z tym dzieckiem": przyjście na świat rodzeństwa to szok dla dziecka! Jak mu pomóc?

"Zrób coś z tym dzieckiem": przyjścia na świat rodzeństwa dla dziecka to szok!
Jagoda i Sebastian zgłosili się do Ewy Narkiewicz-Nejno, by ta pomogła im znaleźć wspólny język z 5-letnim Olivierem, który niedawno został starszym bratem. 6-miesięczna teraz Wiktoria była przez niego najpierw wyczekiwana, jednak, gdy już przyszła na świat, zaczął się koszmar. Chłopiec ze wszystkich sił próbuje zwrócić na siebie uwagę rodziców, nie słucha ich próśb i poleceń, przeszkadza zajmować się siostrą. Psycholożka obrazowo wytłumaczyła rodzicom, jakim wielkim szokiem jest przyjście na świat rodzeństwa, porównując to do... przyprowadzenia nowej żony przez męża.
- Dla niego to tak wygląda! - zauważa Ewa Nejno.
Dla dziecka miłość oznacza uwagę i wspólne spędzanie czasu. Dlatego, gdy Olivier widzi, że rodzice poświęcają czas głównie siostrze, próbuje zwrócić ich uwagę na siebie. Robi to tak, żeby działało, więc... rzuca, zaczepia i skacze. Skutkiem jest uwaga rodziców, ale uwaga negatywna, czyli krzyk, złość i zakazy. Trzeba ją zamienić na uwagę pozytywną, czyli spędzanie czasu razem:
- Ja mówię o 15 minutach dziennie, gdy ma czas z Wami jeden do jednego. Wtedy on jest szefem zabawy, nie upominacie go - zaleca Ewa.
"Zrób coś z tym dzieckiem": dziecko zwraca na siebie uwagę? potrzebuje miłości!
"Zrób coś z tym dzieckiem": dziecko zwraca na siebie uwagę? potrzebuje miłości!
11. odcinek "Zrób coś z tym dzieckiem" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:
czwartek, 11 listopada, 20:20
piątek, 12 listopada, 13:00
niedzielę, 13 listopada, 11:55