Wielkanoc a ograniczony budżet domowy. Jak urządzić pyszne i tanie święta?

Wielkanoc zbliża się dużymi krokami i to już ostatni dzwonek, żeby zadbać o zorganizowanie pysznych świąt. Można to zrobić nawet w czasach epidemii i przy ograniczonym budżecie.

Bez wątpienia Wielkanoc w 2020 roku będzie szczególna na tle wcześniejszych świąt. W czasach epidemii szczególnie trudno będzie zmienić nawyki Polaków. Dla 67% z nich Wielkanoc to przede wszystkim święto rodzinne, a dla kolejnych 7% to okazja do spotkań z przyjaciółmi, jak wynika z badania CBOS. Tymczasem najbliższe święta musimy spędzić w domowym zaciszu, bez przyjmowania gości i bez odwiedzania krewnych.
Wielkanoc wiąże się jednak przede wszystkim z przygotowaniami i wydatkami. Każde święta to duży wysiłek dla domowego budżetu. Z badania UCE RESEARCH możemy się dowiedzieć, że w 2020 roku 50% Polaków zamierza zrobić wielkanocne zakupy w ostatniej chwili, tuż przed świętami. Wydaje się, że to przyzwyczajenie z lat ubiegłych, ale w bieżącym roku niezbyt rozsądne. Warto dodać, że 81% badanych zamierza szukać towarów w promocjach. To również mocne przyzwyczajenie Polaków. Ile wydamy w 2020 roku na Wielkanoc? Można się domyślić, że ze względu na epidemię wydatki w sklepach będą mniejsze. 56% naszych rodaków zamierza zredukować w tym roku swój budżet wielkanocny, ale 29% planuje wydać podobną kwotę, jak w 2019 roku. 10% jeszcze nie wie, ile wyda pieniędzy na święta.
Źródło: CBOS
Źródło: CBOS Źródło: CBOS
29% Polaków planuje wydać w 2020 roku na Wielkanoc 200-300 zł, 22% badanych chce przeznaczyć na święta 300-400 zł, a wyższą kwotę przeznaczy 13% naszych rodaków.
Źródło: za UCE RESEARCH
Źródło: za UCE RESEARCH Źródło: za UCE RESEARCH
Znajdź zewnętrzne finansowanie
Nie wszyscy Polacy będą mogli pozwolić sobie na nieograniczone wydatki wielkanocne. Większość osób będzie w tym roku dokładnie przeliczać swoje świąteczne budżety. Co jednak, gdy okaże się, że po opłaceniu rachunków i innych niezbędnych wydatków zabraknie środków na wielkanocne zakupy? W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę zewnętrzne finansowanie.
– Gdy potrzebujemy niewielkiej kwoty pożyczki, warto zwrócić się w kierunku rynku pozabankowego. O ile pożyczenie pieniędzy w banku często wiąże się z załatwianiem skomplikowanych formalności, o tyle firmy pożyczkowe udzielają pożyczek często na bardziej przejrzystych zasadach – zauważa ekspert marki VIVUS. – Nie bez znaczenia jest także to, że chwilówkę można wziąć przez internet, czyli nie trzeba wychodzić bez potrzeby z domu. Wszystkie formalności można załatwić online, choć w wyjątkowych przypadkach konsultant może skontaktować się z nami w celu dodatkowej weryfikacji. Na taki krok warto się jednak zdecydować, gdy wiemy, że wkrótce otrzymamy – na przykład – pensję, dzięki której spłacimy zobowiązanie w terminie – podkreśla ekspert.
Zrób listę zakupów
Aby zorganizować pyszne i przyjemne święta wielkanocne, nie trzeba wcale dysponować ogromnym budżetem. Ważne jest dokładne planowanie wydatków. Przede wszystkim należy zrobić listę zakupów. Dzięki temu nabędziemy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy na Wielkanoc, i tym samym ograniczymy wydatki. Po ułożeniu takiej listy należy podliczyć koszt zakupów. Jeśli kwota będzie zbyt duża na nasze możliwości, należy się zastanowić, z czego możemy zrezygnować. Dopiero z tak przygotowaną listą ruszajmy na zakupy.
Kupuj produkty spożywcze online
Z przywoływanego już w tym artykule badania UCE RESEARCH wynika, że 77% Polaków planuje robić świąteczne zakupy w sklepach stacjonarnych. Warto jednak przyjąć nieco inną taktykę. Coraz więcej naszych rodaków robi już zakupy spożywcze przez internet. W 2019 roku takie zakupy online robiło już 24% naszych rodaków. W 2020 roku w marcu obroty e-delikatesów wzrosły trzykrotnie. Warto zatem wziąć pod uwagę przedświąteczne zakupy przez internet, bo to nie tylko bezpieczniejsze w czasach epidemii, ale i tańsze. Ceny w sklepach internetowych są przeważnie niższe niż w stacjonarnych. To pozwala zrobić większe zakupy niższym kosztem.
Samodzielnie wykonaj dekoracje
Polska Wielkanoc to także odpowiednio udekorowane domy i mieszkania. Okazuje się, że najbardziej lubimy ozdoby tradycyjne – tak deklaruje 32% Polaków. Nowoczesne dekoracje wybiera 23% naszych rodaków, a w stylu skandynawskim – 15%.
Wiele osób sięga po kwiatowe kompozycje – 85%. Tulipany wybiera aż 76% Polaków, 54% - narcyzy, natomiast hiacynty – 37%. Oprócz kwiatów wiele osób dba o położenie na stole odświętnego obrusu (79%), wielkanocnych stroików (54%) i figurek (46%).
Źródło: za Homebook.pl
Źródło: za Homebook Źródło: za Homebook.pl
Mając ograniczony budżet, nie musimy wcale rezygnować ze świątecznego przystrajania domu i stołu. Oczywiście wiele wielkanocnych dekoracji nie jest wcale tanich. Bez problemu jednak można zrobić takie ozdoby samodzielnie. Mało tego, warto do takich prac zaangażować również dzieci, dla których to będzie wspaniała zabawa.
Nawet przy dość ograniczonym budżecie bez problemu można zorganizować smaczne i rodzinne święta. Wystarczy tylko dobrze zaplanować wydatki, a gdy trzeba, wspomóc się niewielką pożyczką. Takich wspaniałych świąt życzymy Wam wszystkim!