"Wyjątkowe domy": dom z czterema żywiołami

W 4. odcinku swojego programu "Wyjątkowe domy" Omenaa Mensah odwiedzi dom w Żarowie, nazywany przez projektanta domem czterech żywiołów.

Dom w Żarowie to wg autora tego projektu, architekta Leszka Kalandyka, dom który ma w sobie 4 żywioły. Żywioł wody (basen), żywioł ognia (kominek), żywioł powietrza (duże okna i wysoki na prawie 8 metrów salon) oraz żywioł ziemi, czyli materiały wokół domu i z których został on stworzony.
To nowoczesna bryła z dwuspadowym dachem. I tu ciekawostka, bo dach dwuspadowy wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zaczyna znikać gdy podchodzimy bliżej domu i tworzy wtedy wrażenie dachu płaskiego, o którym marzył inwestor.
Wnętrza przestronne, z dużą ilością przeszkleń. Od wejścia widać motywy nawiązujące do miłości inwestora do Nowego Jorku – czarna blacha na balustradzie schodów nawiązująca do nowojorskiego metra czy olbrzymia tapeta z mapą Manhattanu na ścianie w salonie. Salon ma wysokość 8 metrów, tworząc piękną , otwartą na ogród przestrzeń. Parter to salon z kuchnią i jadalnią, z której można wyjść na taras. Piętro to część prywatna z łazienkami, sypialniami, siłownią na tarasie zewnętrznym i pralnią z wyjściem na taras.
Piękno, użyteczność i trwałość, jak twierdzi architekt cytując rzymskiego architekta Witruwiusza, to podstawa dobrej architektury. I to wszystko mamy w tym domu.
PREMIERA 8. odcinka "Wyjątkowych domów" w sobotę 24 października o godz. 22:25.
Powtórki odcinka:
poniedziałek, 26 października, 21:55
wtorek, 27 października, 17:25
środa, 28 października, 23:10
czwartek, 29 października, 16:25