Ciąże w wieku 16 lat były ich świadomą decyzją. "My młode pokolenie, młode mamy, mamy bardziej otwartą głowę"

Konfrontacje Agaty: Klaudia
Konfrontacje Agaty: Macierzyństwo nastoletnie czy dojrzałe?
Kiedy najlepiej zostać mamą? W 12. odcinku "Konfrontacji Agaty" Agata Młynarska zaprosiła do swojego studia kobiety, które opowiedziały o doświadczeniach nastoletniego macierzyństwa, a także te, które pierwsze dzieci urodziły po 40 roku życia. Jak potoczyła się rozmowa?

Asia i Klaudia to bardzo młode mamy, które swoje pierwsze dzieci urodziły w wieku 17 lat. Chociaż wiele osób uważa ciążę w okresie nastoletnim za "wpadkę" - w przypadku tych kobiet była to świadoma decyzja. Joanna i Ania na macierzyństwo zdecydowały się dosyć późno, bo w okolicach 40 roku życia. Obie panie uważają, że dzięki temu są świadomymi mamami, które "zdążyły się już w życiu wyszaleć", a teraz mogą w 100% poświęcić się urokom wychowywania dzieci. Jakie plusy nastoletniego oraz dojrzałego macierzyństwa bohaterki "Konfrontacji Agaty" wymieniły w programie?

Młoda mama ma więcej energii i... bardziej otwartą głowę?

Po zadanym przez Agatę Młynarską pytaniu o plusy bycia młodą mamą - Asia wskazała przede wszystkim fakt, że z racji młodego wieku ma więcej siły oraz jest lepiej przygotowana fizycznie do wyzwania, jakim jest opieka nad małym dzieckiem.

Ja mam jeszcze dużo energii. To że dziecko nie śpi w nocy, że są jakieś pobudki, że czasami śpi się bardzo mało albo po prostu dziecko jest bardzo energochłonne bym powiedziała.
Asia

Siedząca obok niej Klaudia zwróciła uwagę, że mamy z młodego pokolenia mają też nieco inne myślenie podczas wychowywania dzieci w porównaniu do osób starszych, co przekłada się między innymi na korzystanie z odmiennych metod wychowawczych.

My młode pokolenie, młode mamy, mamy bardziej otwartą głowę. Umówmy się, tutaj dziewczyny pochodzą z bardzo fajnych domów, więc nie można nic zarzucić, aczkolwiek zawsze w tym dawnym pokoleniu wychowywało się inaczej. Przekazujemy trochę inne wartości - nie chcę powiedzieć, że lepsze, ale też nie chcę powiedzieć, że nie.
Klaudia

Dojrzałe macierzyństwo to świadome macierzyństwo?

Wsłuchując się w wypowiedzi dziewczyn z przeciwnej strony stołu - Ania, która mamą po raz pierwszy została w wieku 40 lat - zaznaczyła, że spośród wszystkich mam w różnym wieku, które spotyka w swoim otoczeniu, ona dysponuje największymi zasobami energii.

Ale luz i energię... To ja jestem tą jedyną mamą, która na placu zabaw, gdzie większość młodych mam puszcza dziecko i one mają czas w tej chwili na nadrobienie zaległości - ja też powinnam mieć ten czas, ale ja wiem, że to mój wyjątkowy czas z Beniaminem i to jestem ja, która biega z nim po tych wszystkich huśtawkach i ja się z nim ślizgam.
Ania

Kiedy siedząca po przeciwnej stronie stołu Klaudia zwróciła uwagę, że starsze mamy częściej chorują - zirytowana Joanna zaznaczyła, że "czekała na to, kiedy będzie o chorobach".

To jest jakiś mit, że kiedy kobieta decyduje się na dziecko po 40 to zaraz wyskakują, że choroby. Weźcie pod uwagę, że ja, Ania - my świadomie do tego podeszłyśmy. Ja całe życie pracowałam, żeby być zdrową, żeby być świadomą swojego ciała po to, że w pewnym momencie ja zostanę tą matką.
Joanna

Czy bardzo młode oraz dojrzałe mamy znalazły w swojej rozmowie jakiś punkt wspólny? Tego warto dowiedzieć się z całości 12. odcinka "Konfrontacji Agaty", który można obejrzeć na antenie TVN Style lub w Playerze.

12. odcinek programu "Konfrontacje Agaty" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć w:

 • niedzielę 26 maja, 20:15
  • poniedziałek 27 maja, 23:00

   Zobacz także:

   Autor: Martyna Wielkopolan

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości