Jak podkreśliła Elżbieta Zygier, główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie, nadrzędnym celem stworzenia Odhoteki jest "zbudowanie biblioteki wiedzy o zapachu" w bardzo szerokim kontekście, uwzględniającym między innymi informacje o danym obiekcie, jego historii czy miejscach jego przechowywania.
Będzie gromadził nie tylko samą informację o zapachu, czyli zapach zamknięty w jakimś nośniku, ale przede wszystkim będzie to przepis na ten zapach, który można będzie odtworzyć- dodała Elżbieta Zygier.
Jak odtwarzane są zapachy dzieł sztuki?
Odtwarzaniem zapachów dzieł sztuki zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dziełem, którego zapach odtworzyli w pierwszej kolejności, była "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Woń zamknięto w... zapachowym pisaku. Jak odbywa się, trwający około 9 miesięcy pomiarowy proces, związany z odtwarzaniem zapachu?
Po pobraniu zapachu na rurkę sorpcyjną zabieramy go ze sobą do laboratorium w katedrze i rozkładamy ten zapach na czynniki pierwsze, czyli sprawdzamy jakie związki chemiczne składają się na ten zapach, identyfikujemy je (...), a dodatkowo w trakcie rozdziału, część tych związków trafia do naszego nosa i dzięki temu możemy nazwać dokładnie nazwy zapachów tych związków- tłumaczył dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. UEK.
Jak pachnie "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci?
Zdaniem głównej konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie Elżbiety Zygier, zapach dzieła "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci może kojarzyć się z egzotyką.
Pachnie deską orzechową, ale moje pierwsze skojarzenie również poszło w kierunku odczytania zapachu cytrusowego, czyli jakiejś tajemniczości powiązanej z historią może obrazu, z tematem, który jest owiany pewną tajemniczością- opowiadała Elżbieta Zygier.
Projekt powstania pierwszej biblioteki zapachów ma zakończyć się w roku 2025, kiedy to będzie można zapoznać się z zapachami innych, wybranych dzieł sztuki.
Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.
Zobacz także:
- Te bohaterki "Konfrontacji Agaty" doszły do porozumienia. "Konfrontacja totalna, a zgoda jest"
- Piotr Sałata o stroju pana młodego. "Absolutnie trzeba o nim pamiętać"
- Na przemianę tego ogrodu Iza i Olga miały tylko dwa miesiące. Jak wyszło?
Autor: Martyna Wielkopolan
Reporter: Maria Ziemlińska-Mazurek