"Jestem z Polski": Poznajcie życie w jednym z najdroższych krajów świata

Jestem z Polski: Olga, Szwajcaria
Jestem z Polski: Olga, Szwajcaria
W dzisiejszym odcinku "Jestem z Polski" poznamy Olgę, która od 2 lat razem z rodziną mieszka w malowniczym miasteczku Adliswil w Szwajcarii.

Adliswil zamieszkuje 20 tysięcy osób, w tym 35% z nich to ekspaci. Większość Szwajcarów wynajmuje swoje mieszkania ze względu na ceny nieruchomości. Olga opowie nam, jak wyglądał casting, który musiała przejść, aby stać się lokatorką jednego z nich. Zobaczymy także jak mieszka i zdradzi co znajduje się w wyposażeniu wynajmowanego mieszkania i czemu pralka i suszarka w mieszkaniu to rarytas. Przy okazji sprawdzimy także, jak smakuje szwajcarska kranówka, która jest ponoć najbardziej przebadanym produktem w Szwajcarii.

Wpadniemy do szkoły dzieci Olgi, w której spotkamy się z wychowawczynią jej córki. Porozmawiamy z nią o wyjątkowości szwajcarskiego systemu edukacji. Dowiemy się, jak wyglądają lekcje, czy zadawane są prace domowe oraz jak wygląda pomoc uczniom, którzy nie znają niemieckiego.

Sprawdzimy także jak w Szwajcarii można spędzać czas z dziećmi. Przy tej okazji będziemy zachwycać się Szwajcarską naturą! Odwiedzimy najstarszy park dzikiej natury w Szwajcarii, gdzie spotkamy się z koleżanką Olgi, która opowie jak wygląda prowadzenie ciąży w Szwajcarii. Wybierzemy się także na jeden z pobliskich szczytów - Pilatus, gdzie z całą rodziną Olgi będziemy spacerować w konarach drzew.

Olga zabierze nas także do Zurichu, do którego dostaniemy się najbardziej punktualnym pociągiem na świecie, z którego codziennie korzysta ponad milion mieszkańców. Olga opowie nam jakie udogodnienia dla dzieci można spotkać w niektórych z nich.

W Zurichu odwiedzimy między innymi jedną z ulubionych kawiarni Olgi, w której można spróbować według niej najlepszej szwajcarskiej czekolady. Razem z jej przyjaciółką porozmawiamy o miłości Szwajcarów do czekolady oraz o tym, co różni Szwajcarki od Polek. 

Poznamy także niezwykłe kobiety, które tworzą stowarzyszenie Polek mieszkających w Szwajcarii. Dziewczyny opowiedzą, jak żyje im się na emigracji. Dowiemy się także, jak wygląda uzyskanie obywatelstwa Szwajcarii oraz dlaczego Szwajcarzy tak bardzo cenią demokrację bezpośrednią.

PREMIERA 14. odcinka 12. sezonu programu "Jestem z Polski" na antenie TVN Style - w piątek 1 grudnia, o godzinie 22:00.

Powtórki odcinka:

 • niedziela 3 grudnia, 13:30
  • poniedziałek 4 grudnia, 16:35
   • wtorek 5 grudnia, 21:00
    • czwartek 7 grudnia, 12:30
     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Wiosna 2024 w TVN. Zobacz nowości i ulubione programy w zaskakującej odsłonie!

     Wiosna 2024 w TVN. Zobacz nowości i ulubione programy w zaskakującej odsłonie!

     Wiosna 2024 w TVN. Zobacz nowości i ulubione programy w zaskakującej odsłonie!

     Wiosna 2024 w TVN. Zobacz nowości i ulubione programy w zaskakującej odsłonie!