"Jestem z Polski": Przed nami wyprawa za koło podbiegunowe!

Jestem z Polski: Gosia zabierze nas do magicznej Norwegii
Jestem z Polski: Gosia zabierze nas do magicznej Norwegii
W dzisiejszym odcinku "Jestem z Polski" przeniesiemy się 350 km za koło podbiegunowe! Naszą przewodniczką po Tromso będzie Małgosia, która od 6 lat mieszka razem z rodziną w Norwegii.

Razem z Małgosia będziemy spacerować po spokojnym Tromso. Choć jest to stolica regionu, mieszka tu tylko niewiele ponad 64 tysiące osób. Zobaczymy najstarszą i najmodniejszą część miasta, w której do kupna kawalerki potrzebujemy co najmniej miliona złotych. Podczas spaceru dowiemy się także, czy to prawda, że w każdym norweskim domu znajdziemy figurkę trola i w co wierzą Norwegowie. Będziecie zdziwieni!

W Tromso wjedziemy również kolejką na taras widokowy, z którego widać całe miasto. Na wysokości znajduje się kantyna, w której pracuje Małgosia. Porozmawiamy z jej kolegą kucharzem o tradycyjnych norweskich daniach. Spróbujemy gofrów z brązowym serem oraz będziemy świadkami, jak Małgosia przekonuje się do lokalnego przysmaku - potrawki z renifera.

Wyruszymy także na wycieczkę samochodową malowniczymi drogami z widokiem na fiordy. Małgosia opowie nam o cenach mandatów oraz o tym, że często na drogach można spotkać chodzące renifery. Dowiemy się również, czy łatwo przyzwyczaić się do zimowych warunków na drodze na północy Norwegii, kiedy najlepiej zakładać kolce na opony i dlaczego w tamtejszych miastach nie ma linii na drogach.

Sprawdzimy, gdzie najczęściej wypoczywają Norwegowie oraz jak spędzają swój czas wolny. Odwiedźmy tradycyjny domek letniskowy - tzw. hyttę. Z jego właścicielką porozmawiamy o norweskiej filozofii życia.

Ale to jeszcze nie wszystko! Spotkamy się także z przyjaciółmi Małgosi w niezwykłym lodowym barze, gdzie dowiemy się jak wyglądają warunki pracy dla obcokrajowców. Będziemy uczestniczyć również w rodzinnym ognisku i zobaczymy, jak wychowywane są norweskie dzieci.

PREMIERA 4. odcinka 12. sezonu programu "Jestem z Polski" na antenie TVN Style - w piątek 22 września, o godzinie 22:00.

Powtórki odcinka:

 • niedziela 24 września, 12:30
  • poniedziałek 25 września, 16:35
   • wtorek 26 września, 21:00
    • czwartek 28 września, 12:35
     podziel się:

     Pozostałe wiadomości