Najbardziej motywujące historie z "Co słychać?". "Ze wszystkiego można czerpać inspiracje"

Co słychać?: Marta Plichta, Martyna Koleniec, Zofia Kozubska
Co słychać?: Najciekawsze historie z programu

Wiara w siebie pozwala osiągać więcej i jest siłą napędową do spełniania marzeń. Reporterzy z "Co słychać?" podczas nagrań do programu poznali wiele ciekawych historii oraz osób, które realizują swoje cele, odnosząc liczne sukcesy, jakimi warto się inspirować. Przypomnijcie sobie spotkania z Martą Plichtą, Martyną Koleniec oraz Zofią Kozubską.

Od ośmiu lat Martyna Koleniec specjalizuje się w tworzeniu animacji poklatkowych. Cały proces twórczy jest jej dziełem - od koncepcji, przez scenariusz, aż do kręcenia i montażu filmu. Zainteresowanie kobiety animacją poklatkową rozpoczęło się podczas lekcji w szkole, kiedy nauczyciel przedstawił im "Piotrusia i wilka". W tym momencie zdecydowała się stworzyć własną animację z użyciem plasteliny. Twórczość animatorki zdobyła uznanie wśród jej rówieśniczek. Obecnie, uzdolniona twórczyni animowanych filmów poklatkowych posiada liczne prestiżowe wyróżnienia, a jej mały warsztat w Warszawie tętni nieustanną aktywnością.

Naprawdę można skleić z rzeczy, które pozornie wydają się niepasujące do danego projektu, ale jednak weźmiemy coś z horroru, weźmiemy coś z życia codziennego i skleimy z tego bajkę dla dzieci i właśnie uwielbiam takie kombinacje
- zwróciła uwagę Martyna Koleniec.

Torebki z siodeł - produkcja w duchu zero waste

Polska manufaktura rodzinna, szanując ideę zero waste, tworzy unikatowe torebki z tkaniny, która pozostała po procesie produkcyjnym siodeł. Na taki pomysł wpadło małżeństwo Marta oraz Krzysztof Plichta, wiedząc, że wykorzystywana do produkcji siodeł skóra to materiał o niezwykłej wytrzymałości. Proces tworzenia torebek rozpoczyna się tam od sortowania kawałków - na podstawie kolorów i odpowiedniej grubości. Później następuje etap wycinania kwadratów, które są kluczowe do skompletowania finalnej formy torebki.

Nie mamy w produkcji klejów, nie mamy w produkcji metalu, nie mamy w produkcji plastiku. Torby, w które pakujemy, takie worki antykurzowe, też powstają z końcówek belek po produkcji tutaj akurat kanap
- tłumaczyła Marta Plichta.

Nostalgiczna podróż do dzieciństwa

Do 27 kwietnia 2025 roku, na warszawskim Kamionku, można jeszcze odwiedzić Muzeum Neonów, gdzie znajdują się eksponaty, które w poprzednim stuleciu dodawały blasku i uroku naszej stolicy. Podczas wizyty, odwiedzający są nieustannie otoczeni charakterystycznym brzęczeniem. Pani Zofia Kozubska, jedna z bohaterek wystawy "Projektantki Światła", przyznała, że cieszy ją przywołanie wspomnienia oraz przywrócenie pamięci kolorów Warszawy.

Zmuszono mnie do wspomnień tych i rzeczywiście, okazało się, że jest cudnie. Ja jestem zachwycona tym, że w ogóle uratowano tyle fajnych rzeźb
- podkreśliła projektantka neonów.

Więcej na temat działalności twórczyni animacji poklatkowej, producentki torebek zero waste oraz projektantki neonów dowiecie się z powyższego wideo, z którego wszystkie materiały powstawały w ramach programu TVN Style - "Co słychać?".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości