Najbardziej poruszające momenty "Dzieci Świata". "Nie chciałabym teraz zostać czyjąś żoną"

Dzieci Świata: Marzena Figiel-Strzała z przedstawicielami plemienia Mentawai
Dzieci Świata: Najbardziej poruszające fragmenty programu
W autorskim cyklu reportaży Marzeny Figiel-Strzała "Dzieci Świata" przedstawione zostały różne aspekty życia najmłodszych z wielu części świata. Bohaterowie poszczególnych odcinków to dzieci, których dzieciństwo jest zdeterminowane przez miejsce, w którym żyją. Cykl przedstawia ogromny kontrast pomiędzy jakością życia dzieci, ilością ich obowiązków czy spożywanego dziennie jedzenia. Przypomnijcie sobie najbardziej poruszające momenty z programu.

W cyklu "Dzieci Świata" Marzena Figiel-Strzała odwiedziła Bangladesz, czyli jeden z najbiedniejszych i najgęściej zaludnionych krajów na świecie. W 10. rocznicę katastrofy Rana Plaza - zawalenia się budynku, w którym swoje szwalnie miały największe światowe marki - prowadząca ruszyła do Dhaki, żeby sprawdzić jak obecnie wygląda biznes odzieżowy w Bangladeszu. Na miejscu odkryła szokującą prawdę. Okazało się, że w produkcję ubrań eksportowanych do krajów Europy zaangażowane są małe dzieci. Reporterka postanowiła dowiedzieć się, dlaczego dzieci trafiają do fabryk ubrań i pracują za głodowe stawki. W tym celu ruszyła na południe kraju, gdzie trafiła do fabryk papierosów. Tam poznała między innymi 10-letnią Musamud, która podzieliła się z nią swoją historią.

Chodzę do szkoły dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni pracuję, skręcając papierosy. Marzę o tym, żeby w przyszłości zostać lekarzem
- podkreśliła dziewczynka.

Kulisy powstawania oleju palmowego

W pierwszym odcinku serii reporterka ruszyła na Sumatrę, żeby obnażyć kulisy powstawania oleju palmowego. Prześledziła całą jego drogę - od plantacji, na której pracują dzieci, przez fabrykę, aż po sklepowe półki (olej palmowy znajduje się zarówno w artykułach spożywczych, jak i kosmetykach). Na jednej z plantacji poznała 13-letniego Nandę, który pracuje, ścinając owoce palmowe przy pomocy tyczki zwanej Agre. Marzena Figiel-Strzała zapytała chłopca, o czym marzy. Odpowiedź, która padła, była niezwykle poruszająca.

Czy mam jakieś marzenia? Nie, nie mam
- z rozbrajającą szczerością odparł Nanda.

Mroczna tajemnica Masajów

Obrzezanie wciąż praktykowane jest w wielu krajach na świecie. Okaleczanie żeńskich narządów płciowych kultywowane jest także przez Masajów - grupę etniczną zamieszkującą Kenię i Tanzanię. W zależności od miejsca zamieszkania, a nawet rodziny czy wioski, przybiera różne formy. Zawsze jest jednak przygotowaniem do wydania dziewczynki za mąż. W niektórych kenijskich wioskach obrzezaniu poddaje się nawet 8-letnie dziewczynki. Nayonde to 11-letnia dziewczynka z masajskiego plemienia, która już wkrótce będzie zmuszona do wyjścia za mąż. W rozmowie z Marzeną Figiel-Strzała zdobyła się na łamiące serce wyznanie.

Nie chciałabym teraz zostać czyjąś żoną. Boję się tego
- wyznała Nayonde.

Kogo jeszcze Marzena Figiel-Strzała spotkała na swojej drodze w cyklu "Dzieci Świata"? Warto przekonać się, oglądając odcinki programu online.

Wszystkie odcinki cyklu "Dzieci Świata" można o dowolnej porze oglądać w serwisie streamingowym Max.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości