Cesarskie cięcie - jak się przygotować? Poznaj przebieg oraz kluczowe aspekty po operacji

Co słychać?: Anna Szwedzik, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Co słychać?: Co warto wiedzieć o cesarskim cięciu?
Porody przez cesarskie cięcie to 21% wszystkich porodów na świecie. W Polsce, w 2023 roku, cesarką zakończyło się 128 tysięcy porodów. Wiedza w zakresie przygotowania do operacji, jej przebiegu oraz rekonwalescencji ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety. Reporterka "Co słychać?" Klaudia Nawrocka-Pawlik w swoim materiale zebrała związane z nimi istotne kwestie.

W materiale Klaudii Nawrockiej-Pawlik - poród przez cesarskie cięcie przybliżyła widzom ginekolożka Anna Śladowska-Zwolińska. Zwróciła uwagę, że każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że jest to operacja brzuszna, w której rozcina się brzuch oraz powięź, przytrzymującą narządy w brzuchu. Lekarka podkreśliła, że jest to także poród, dlatego nie ma ograniczeń w kontakcie z dzieckiem.

Kobiety przy znieczuleniu czują dotyk, ale nie czują bólu, więc czują, że my coś tam robimy, ale nie wiedzą dokładnie co, oprócz tego będzie w pewnym momencie, przy wydobyciu dziecka, ucisk na przeponę i bezdech, a oprócz tego przede wszystkim czują radość
- tłumaczyła Anna Śladowska-Zwolińska, zapytana o ból podczas cesarskiego cięcia.

Profilaktyka przeciwzrostowa po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu w sporej mierze przypomina ten po porodzie naturalnym. Operacja wiąże się jednak z ryzykiem powstania zrostów pod blizną. Mogą one po czasie powodować bóle brzucha lub uczucie ciągnięcia. Jak im zapobiegać? O tym w rozmowie z Klaudią Nawrocką-Pawlik opowiedziała fizjoterapeutka uroginekologiczna Anna Szwedzik.

Taka pacjentka przede wszystkim powinna wiedzieć, jak wykonać ćwiczenia przeciwzakrzepowe w pierwszej dobie po operacji, powinna wiedzieć w jaki sposób wstawać i się kłaść, czyli wiedzieć jak się spionizować
- wymieniała w odpowiedzi na pytanie.

Jak zadbać o ranę po cesarskim cięciu?

Po porodzie przez cesarskie cięcie należy także odpowiednio zadbać o powstałą ranę. Jak to zrobić Anna Szwedzik tłumaczyła w dalszej części rozmowy do programu "Co słychać?". Jednym z istotnych elementów, które wskazała, jest terapia manualna, czyli działania za pomocą swoich rąk, wspomagające szybsze gojenie się tkanek.

Jak potrzebuję na przykład kichnąć, zakaszleć to powinnam położyć rękę w miejscu, gdzie jest wykonane cięcie, delikatnie tą ranę uciskając i w tym momencie odwrócić głowę w bok. Ja tą siłę kichnięcia czy kaszlu pokieruję na inną płaszczyznę.
- dodała fizjoterapeutka uroginekologiczna.

O tym, w których krajach poród przez cesarskie cięcie dostępny jest na życzenie warto dowiedzieć się, oglądając całość powyższego wideo.

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

Autor: Martyna Wielkopolan

Reporter: Klaudia Nawrocka-Pawlik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Stylizacje na weselne przyjęcie! Zobacz
Materiał promocyjny

Stylizacje na weselne przyjęcie! Zobacz