Jak w programie "Co słychać?" wytłumaczył Konrad Skotnicki - przeprowadzone badania chemiczne na temat zawartości metali ciężkich sprawdzały "ile w sumie tych metali jest w tamponach". Nie badano jednak, jaki odsetek kadmu, arsenu czy ołowiu może przeniknąć do ludzkiego organizmu.
Więcej metali ciężkich, zwłaszcza ołowiu, jest w jedzeniu niż w tamponach- podkreślił doktor chemii.
Skąd w tamponach wzięły się metale ciężkie?
W rozmowie z Klaudią Nawrocką Pawlik - doktor chemii Konrad Skotnicki zwrócił uwagę, że metale ciężkie wykryte w tamponach - wzięły się z bawełny, która rośnie na zanieczyszczonych kadmem, arsenem oraz ołowiem glebach.
Wszystkie gleby w jakimś stopniu są zanieczyszczone tymi metalami, więc bawełna, rosnąc, po prostu akumuluje, czyli wysysa z gleby te metale ciężkie no i one potem trafiają do tamponów- tłumaczył Konrad Skotnicki.
Czy tampony są bezpieczne?
Pomimo obecności metali ciężkich w tamponach, Konrad Skotnicki zapewnia, że nie ma powodów, dla których osoby korzystające z nich miałyby się obawiać, szczególnie, jeżeli wybierają te wynalezione w ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu latach.
Tampony istnieją od ponad 100 lat i są bardzo szeroko przebadane pod wieloma różnymi aspektami pod kątem tego czy powodują zapalenia, czy powodują jakieś choroby i wszystkie badania, które dotychczas mamy pokazują, że tampony są absolutnie bezpieczne do stosowania, zwłaszcza te nowoczesne- podkreślił w materiale Konrad Skotnicki.
Całości rozmowy Klaudii Nawrockiej Pawlik z "Co słychać?" z Konradem Skotnickim na temat tamponów warto posłuchać w powyższym wideo.
Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.
Zobacz także:
- Śluby 2024. Dariusz Zwadowski o najmodniejszych rozwiązaniach sezonu
- Trzeci sezon "Małych światów według Marzeny Rogalskiej" wkrótce w TVN Style. Mamy pierwsze zdjęcia!
- Wybierasz się na wesele? Tych kolorów lepiej unikaj!
Autor: Martyna Wielkopolan
Reporter: Klaudia Nawrocka Pawlik