Teresa Szwedkowicz: Unikalna wystawa kolekcji folkloru opoczyńskiego

Co słychać? Wystawa Teresy Szwedkowicz
Co słychać? Wystawa Teresy Szwedkowicz
Teresa Szwedkowicz kolekcjonowała i w wyjątkowy sposób opracowywała rękodzieło ludowe, elementy twórczości opoczyńskiej. Odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Warszawie i pierwszą w Polsce wystawę prezentującą zbiory kolekcjonerki.

Teresa Szwedkowicz: Kolekcjonerka folkloru opoczyńskiego

Teresa Szwedkowicz z zamiłowania była kolekcjonerką folkloru opoczyńskiego. Przez lata gromadziła próbki tkanin, wycinała, odpruwała je ze starych elementów odzieży, częściowo rekonstruowała i układała w kolekcje. W swojej pracy doceniała przede wszystkim prace hafciarek, uważając je za prawdziwe dzieła sztuki. W swoim mieszkaniu zgromadziła aż pięć tysięcy eksponatów.

Próbując zdobyć tą kolekcję, wybierała się niejednokrotnie na wieś.  I właśnie w tym pomagał jej mąż, który woził ją na tak zwane wyprawy za wyszyciami.
opowiada Joanna Bartuszek, kuratorka wystawy

Do zgromadzonych strojów doszywała kartki wzorowane na muzealnych. Fotografie mieszkańców regionu starannie opisywała, przygotowywała kroniki. Nawiązywała kontakty z twórczyniami i krawcowymi, wszystko przy dużym wsparciu rodziny. 

Teresa Szwedkowicz gromadziła swoją kolekcję w mieszkaniu trzypokojowym, gdzie mieszkała razem z mężem i dwiema córkami. (...) Trzymała swoją kolekcję w różnego rodzaju wersalkach i tapczanach w swoim mieszkaniu.
mówi Joanna Bartuszek, kuratorka wystawy

W kolekcji Teresy Szwedkowicz można zauważyć, że folklor opoczyński, a co za tym idzie kultura opoczyńska, to przede wszystkim kolory. Na wystawie dominują różne odcienie niebieskiego, różowego, żółtego - każdy z nich ma swoją unikalną nazwę. Wszystkie z tych przedmiotów to zapis kultury i tradycji, której Teresa Szwedkowicz poświęciła ponad 40 lat swojego życia.

Wystawa Teresy Szwedkowicz: Gdzie zobaczyć?

Dzięki pasji i zaangażowaniu Teresy Szwedkowicz, możemy podziwiać piękno folkloru opoczyńskiego i zrozumieć jego znaczenie dla kultury i tradycji regionu. Kolekcja, składająca się z pięciu tysięcy eksponatów, jest prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Warszawie do 25 lutego 2025.

Materiał powstał w ramach programu "Co słychać?", który możecie oglądać od poniedziałku do piątku o 18:40 na antenie TVN Style.

Zobacz również:

podziel się:

Pozostałe wiadomości