Jak rozpoznać mizofonię? "Reagujemy lękiem, reagujemy złością"

Autor:
Martyna
Wielkopolan
Reporter:
Martyna Mikołajczyk
Co słychać?: Czym jest mizofonia?

Mizofonia to nadwrażliwość słuchowa, w wyniku której człowiek odczuwa irytację lub złość w momencie ekspozycji na pewne dźwięki. Reporterka programu "Co słychać?" Martyna Mikołajczyk spotkała się z lekarzem Andrzejem Silczukiem, aby dowiedzieć się, jak ją rozpoznawać.

Mizofonia często dotyczy odgłosów jedzenia, ale może pojawić się po wystąpieniu każdego typu dźwięku, jak choćby klikania długopisu. Taka nadwrażliwość to dość powszechny problem. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 20% społeczeństwa. W programie "Co słychać?" lekarz Andrzej Silczuk wyjaśnił, skąd wiedzieć, że mamy do czynienia z mizofonią, a nie jednorazową reakcją na nieprzyjemny dźwięk.

Większość ludzi nie lubi dźwięku paznokci na tablicy. W większości z nas wywoła prawdopodobnie uczucie lekkiego dyskomfortu, ale jeśli dla kogoś ten dźwięk wywołuje aż dudnienie (...), jeśli to doświadczenie jest tak brutalne to możemy powiedzieć, że to może być doświadczenie mizofoniczne

Co czuje osoba z mizofonią?

Reakcje osób cierpiących na mizofonię na dźwięki, które u innych wywołują jedynie lekki dyskomfort, psychiatra Andrzej Silczuk porównał do doświadczenia omyłki w samochodzie, kiedy włączamy muzykę bez świadomości, że poprzednim razem zostawiliśmy potencjometr ustawiony na maksymalną wartość.

Reagujemy lękiem, reagujemy złością, możemy zareagować rozdrażnieniem, możemy też zareagować takim gwałtownym wycofaniem się, dlatego, że to jest reakcja właściwie ucieczki i jakby doświadczenie bólowe

Z czego bierze się mizofonia?

Mimo wywoływania sporego dyskomfortu, mizofonia nie została zakwalifikowana przez lekarzy jako choroba. To pewien zespół cech generujących uporczywą dolegliwość, który zwykle może iść w parze z innym zaburzeniem. Wobec powyższego, przy podejrzeniu mizofonii, psychiatra Andrzej Silczuk poleca diagnozę różnicową.

Gdy one się pojawiają, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ja już wiem z czego to wynika?

Więcej na temat mizofonii warto posłuchać w powyższym materiale wideo, który powstał w ramach programu TVN Style - "Co słychać?".

Zobacz także:

Autor:Martyna Wielkopolan

Reporter: Martyna Mikołajczyk

Pozostałe wiadomości