Choć dla wielu obecność kawy na liście superfoods może stanowić zaskoczenie, najnowsze wyniki badań wskazują, iż ma ona bardzo korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Regularne spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach (2-4 filiżanki dziennie) pozwala w pełni czerpać z jej właściwości.
Wiele osób kojarzy spożywanie kawy z nadciśnieniem tętniczym, że może wywoływać nadciśnienie tętnicze. Jest to mit- podkreślił lek. Stanisław Surma z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Dlaczego warto pić kawę?
Regularne i umiarkowane spożywanie kawy oprócz zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego, obniża także ryzyko wystąpienia udaru mózgu i chorób serca. Korzystnie wpływa natomiast na wątrobę oraz nerki.
Kawa ma działanie moczopędne, odwadniające nasz organizm, w związku z tym osoby, które piją więcej kawy, powinny pić większe ilości wody- wyjaśnił lek. Stanisław Surma z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Matcha - bogactwo antyoksydantów
O drugim superfoods - matchy - reporterka Klaudia Nawrocka Pawlik porozmawiała z profesor Karoliną Jakubczyk. Jak się okazuje, matcha posiada bardzo duży potencjał antyoksydacyjny, czyli zdolność do zmiatania wolnych rodników. Potencjał ten jest 10 razy silniejszy w porównaniu do zielonej herbaty.
Matcha powinna się charakteryzować takim pięknym, wręcz neonowym, zielonym kolorem. Warto w ogóle taką matchę powąchać zanim ją kupimy, jeżeli mamy taką możliwość, bo ten zapach powinien być taki lekko orzeźwiający, trochę trawiasty, ale tak naprawdę przyjemny- tłumaczyła prof. Karolina Jakubczyk.
O tym, co ma największy wpływ na smak matchy oraz w jakich ilościach najlepiej ją spożywać, warto dowiedzieć się z powyższego wideo. Podobne materiały warto natomiast oglądać w programie "Co słychać?" na antenie TVN Style.
Nowe odcinki programu "Co słychać?" w TVN Style emitowane są od poniedziałku do piątku o 18:40. Serdecznie zapraszamy!
Zobacz także:
- Wizyta na targu w Hollywood. Tych owoców nie ma w Polsce!
- Budżetowa podróż z Bergamo nad Jezioro Como. Jak najlepiej pokonać tę trasę?
- Wietnamska rodzina o życiu w Polsce. "W Wietnamie poniżej +10 dzieciaki z podstawówki już nie chodzą do szkoły"
Autor: Martyna Wielkopolan
Reporter: Klaudia Nawrocka Pawlik