Zbierają zwierzęce odchody, aby ogrzać się w wysokich górach. Jak wygląda życie w Himalajach?

Dzieci Świata: Marzena Figiel-Strzała pomogła Ayusie zbierać odchody jaka
Dzieci Świata: Jak wygląda życie mieszkańców Himalajów?
Jak wygląda dzieciństwo w najwyższych górach na świecie? Żeby się tego dowiedzieć Marzena Figiel-Strzała ruszyła z plecakiem w 300-kilometrową pieszą wędrówkę przez Himalaje. W jednej z najwyżej położonych zamieszkałych wiosek na świecie poznała Ayusę - dziewczynkę z najniższej kasty i Pembę - chłopca z rodziny Sherpów. Od podnóża Himalajów aż do ich wysokich partii - w domach, a także w szkołach, nie ma ogrzewania. Jak z przenikliwym zimnem radzą sobie mieszkańcy wysokich gór?

W Himalajach nie ma kaloryferów, ani żadnego innego systemu ogrzewającego pokoje czy klasy, dlatego dzieci zawsze chodzą w czapkach i kurtkach. Niestety, wielu rodziców nie stać na zakup butów, więc mimo zimna dzieci często chodzą w klapkach. W Himalajach jest także podział na kasty. W najnowszym odcinku cyklu "Dzieci Świata" Marzena Figiel-Strzała poznała bohaterkę z najniższej z kast, która zmuszona jest do ciężkiej pracy. Jedną z najcięższych czynności, którą Ayusa wykonuje każdego dnia, aby ogrzać dom, jest zbieranie zwierzęcych odchodów.

W Himalajach zimą temperatura spada nawet poniżej 30 stopni. Jedynym sposobem ogrzewania domów jest zapalenie w kozie. Niestety, powyżej wysokości 3500 metrów nie ma drzew, więc mieszkańcy gór musieli znaleźć inny sposób na generowanie ciepła
- tłumaczyła Marzena Figiel-Strzała.

Tylko jeden odpowiedni rodzaj odchodów

Dodatkowym problemem, z którym mierzą się mieszkańcy Himalajów, jest fakt, że jedynym rodzajem odchodów, jakim mogą palić, są odchody jaków. W porównaniu do ilości odchodów koni czy mułów, odchodów jaków jest w Himalajach znacznie mniej, dlatego sporo czasu zajmuje samo ich znalezienie.

Nie mogę zbierać odchodów koni ani mułów, bo są mniej kaloryczne. Nie wszystkie też nadają się do palenia. Muszą być wyschnięte
- wyjaśniła Ayusa.

Kolejny etap prac - formowanie placków

Po wyzbieraniu odchodów i powrocie do wioski z ciężkimi workami oraz koszami na plecach, Ayusa przystępuje do kolejnego etapu pracy, czyli formowania placków. W programie "Dzieci Świata" dziewczynka pokazała Marzenie Figiel-Strzała, jak się to robi.

Jakowe placki trzeba bardzo dokładnie ugnieść, żeby powstało coś na kształt takiego placka ziemniaczanego, bo wtedy najdłużej i najwydajniej się pali
- podkreśliła Marzena Figiel-Strzała.

Proces zbiorów oraz przygotowania odchodów do palenia można zobaczyć w powyższym fragmencie wideo. Całość odcinka "Dzieci Świata", w którym Marzena Figiel-Strzała spotkała się też ze słynnymi Sherpami, warto natomiast obejrzeć na antenie TVN Style lub w serwisie streamingowym Max.

6. odcinek cyklu reportaży "Dzieci Świata" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć:

  • w niedzielę 10 listopada, 16:30
  • we wtorek 12 listopada, 23:40

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości