Co robić, kiedy pies i kot żyją jak... pies z kotem? "Nazywamy to socjalizacją przez izolację"

Autor:
Martyna
Wielkopolan
Jak rozmawiać z psem?: "Skłócone" pupile - co robić?

Sylwia od dłuższego czasu marzyła o tym, aby adoptować psa. Kiedy w końcu jej się to udało, okazało się, że nie spodobało się to jej 13-letniemu kotu. W najnowszym odcinku programu "Jak rozmawiać z psem?" Radek Ekwiński poradził kobiecie, co robić, aby jej pupile nie żyły jak... pies z kotem.

Behawiorysta zwierząt Radek Ekwiński spotkał się z właścicielką Henia i Kolesława (bo tak nazywają się pupile Sylwii) dwa tygodnie po adopcji psiaka. Kobieta podkreśliła, iż Henio bardzo szybko poczuł się u niej jak u siebie w domu, nie miał problemu z korzystaniem z windy, od razu chciał też spać na łóżku. Mimo to, stresujące okazało się obserwowanie relacji psa z kotem.

Najtrudniejsze były te sytuacje, gdzie Kolek po prostu podchodził i ni z tego ni z owego pac łapą, kiedy on się w ogóle nie spodziewał i on był przerażony i w kąt i ściśnięty w kuleczkę, a mój kot jakby nigdy nic

Jak dbać o trudną relację między pupilami?

Radek Ekwiński wyjaśnił właścicielce Henia i Kolesława, że zwierzaki znalazły się w sytuacji, w której jeden bardzo dużo zyskał, a drugi sporo stracił. Behawiorysta poradził Sylwii, aby dbała o granice między pupilami, co potrwa wiele tygodni. Dla bezpieczeństwa zarówno kota, jak i psa, prowadzący program "Jak rozmawiać z psem?" zasugerował socjalizację przez izolację.

To, że nie będą się bezpośrednio spotykały przez kilkanaście dni, 2-3 tygodnie nawet, i to będzie Twoja odpowiedzialność, to nie znaczy, że nie zachodzi proces socjalizacji

Na czym polega socjalizacja przez izolację?

Ze względu na fakt, iż koty poznają świat głównie przez zapach, Kolesław miał otrzymywać informacje na temat Henia z rąk i ubrań właścicielki, a także przedmiotów, które zwierzak dotykał. Radek Ekwiński wytłumaczył Sylwii, że w ten sposób proces adaptacji będzie łatwiejszy dla pupila, który wiele stracił.

On uderzając łapą starał się zdystansować Henia, a więc wyznaczał swoje granice. (...) Jeżeli Kolesław może w swoim miejscu, gdzie będzie miał wodę, kuwetę i jedzenie, na przykład w sypialni, spędzać dzień i wtedy ta sypialnia jest niedostępna dla Henia, to wieczorem powinno się to zamieniać

O pozostałych, istotnych aspektach metody socjalizacji zwierząt przez izolację można posłuchać w powyższym fragmencie wideo. Inne porady Radosława Ekwińskiego z 2. odcinka "Jak rozmawiać z psem?" warto natomiast poznać, oglądając program na antenie TVN Style.

2. odcinek programu "Jak rozmawiać z psem?" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć w:

  • sobotę 24 maja, 8:00
  • niedzielę 25 maja, 7:20

Zobacz także:

Autor:Martyna Wielkopolan

Pozostałe wiadomości