Co założyć na narty? Odzież termiczna z sieciówki nie jest dobrym wyborem

Co słychać?: Odzież na narty

Co słychać?: Odzież na narty
Co słychać?: Odzież termiczna, a termoaktywna

Choć producenci odzieży termicznej z popularnych sieciówek posiadają w swoich ofertach przepiękne stroje na narty - zakładając je na stok często okazuje się, że... wcale nie są ciepłe. O tym, z czego to wynika oraz jakie ubrania wybierać, uprawiając sporty zimowe, w programie "Co słychać?" opowiedziała projektantka Monika Kamińska.

Zapytana przez reporterkę "Co słychać?" Martynę Mikołajczyk o to, dlaczego w ubraniach na stok z sieciówki bywa bardzo zimno, Monika Kamińska podkreśliła, iż piękne outifty, których producenci zwykle starają nam się wmówić, że zapewniają ochronę termiczną, często wykonane są z niskiej jakości materiałów. Tym samym, nie ogrzewają wcale.

Najczęściej są bardzo niskiej również gramatury, więc nie ma szans, żeby po prostu było nam w tym ciepło
- dodała projektantka.

Jak się ubrać na narty, żeby było ciepło?

Projektantka Monika Kamińska zwróciła uwagę, iż natura lepiej wymyśliła, jak dawać ludziom ochronę termiczną lub termoregulacyjną. W rozmowie z reporterką Martyną Mikołajczyk podkreśliła, że nie da się wyprodukować odzieży z paliw kopalnych w jakości, która zastąpiłaby wełnę. To właśnie wełniane ubrania są najlepszym wyborem na stok.

Owce Merynosa, które żyją w Nowej Zelandii, doświadczają tam temperatur od -30 do +40 stopni, w związku z czym to ich włosie jest przystosowane do tego, żeby zarówno grzać, jak i chłodzić
- tłumaczyła Monika Kamińska.

Czym się różni odzież termoaktywna od termicznej?

Ubrania, które dobrze wybrać na narty dzielą się na odzież termiczną i termoaktywną. Pierwsza z nich, zazwyczaj o wyższej gramaturze, daje jedynie ciepło. Ta druga potrafi zarówno ogrzewać, jak i ochłodzić. Wobec powyższego, doskonale nadaje się do uprawiania sportów typu stop and go.

Kiedy w jednym momencie uprawiamy coś bardzo dynamicznie i jest nam ciepło to potrzebujemy, żeby ta bielizna nas troszeczkę schłodziła, a kiedy mamy przerwę, na przykład wjeżdżamy gondolą lub wagonikiem na stok, to potrzebujemy trochę ciepła i wtedy ta bielizna nas ogrzewa
- wyjaśniła Monika Kamińska.

Więcej na temat odzieży termicznej i termoaktywnej można usłyszeć w powyższym materiale wideo, który powstał w ramach programu TVN Style - "Co słychać?".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości