Czy warto publikować zdjęcia dzieci w Internecie? Poznaj potencjalne zagrożenia

Co słychać?: O wizerunku dzieci w Internecie
Co słychać?: Wizerunek dzieci w Internecie - na co uważać?
Nierozważne publikowanie zdjęć najmłodszych w Internecie może być niezwykle ryzykowne, a mimo to 80% dzieci ma już na koncie taką publikację i to... przed ukończeniem drugiego roku życia. O zagrożeniach wynikających z udostępniania wizerunku najmłodszych w sieci reporterka "Co słychać?" Klaudia Nawrocka Pawlik porozmawiała z prawniczką Dominiką Kuną oraz Katarzyną Hernandez z Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Na temat zamieszczania zdjęć najmłodszych w Internecie w programie "Co słychać?" wypowiedział się dyrektor Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski. Zwrócił uwagę, że przed umieszczeniem wizerunku dziecka w sieci warto zastanowić się czy jest to naprawdę konieczne i potrzebne. Jakie konsekwencje może mieć publikowanie takich zdjęć w Internecie? O tym w rozmowie z Klaudią Nawrocką Pawlik opowiedziała prawniczka Dominika Kuna.

Warto zaznaczyć, że najbardziej niebezpiecznym skutkiem może być nawiązanie kontaktów dziecka z osobą o zaburzonych preferencjach seksualnych. Poza tym dziecko może być również narażone na wszelkiego rodzaju hejt, mowę nienawiści, ośmieszanie, szykanowanie czy rozpowszechnianie kompromitujących materiałów
- podkreśliła Dominika Kuna.

Kto decyduje o publikowaniu zdjęć dzieci w Internecie?

Formalnie - to rodzice lub opiekunowie decydują o tym, czy wizerunek dziecka powinien być rozpowszechniony w sieci. Jednakże, po wykonaniu zdjęcia osobie małoletniej warto zapytać, czy ona sama zgadza się na publikację.

Dzieci to podmioty swoich praw, nie przedmioty ochrony, stąd jak najbardziej. Warto pamiętać o tym, że dziecko również ma głos i należy dziecka wysłuchiwać po to, żeby też jego konstytucyjne prawo, prawo do ochrony prywatności było szanowane
- zwróciła uwagę prawniczka Dominika Kuna.

Przed publikacją - przeanalizuj fotografię

W kontekście publikowania zdjęć najmłodszych w Internecie - eksperci z Biura Rzeczniczki Praw Dziecka radzą, aby w przypadku potrzeby podzielenia się momentami z dziećmi w sieci, przeanalizować, co dokładnie dzieje się na fotografii.

Zwróćmy uwagę, jakie to jest zdjęcie. Czy to zdjęcie za kilka lat gdzieś wyszukane w Internecie nie będzie sprawiało problemów temu dziecku? Czy w sytuacji starania się o pracę, bo pamiętajmy, że raz wrzucone zdjęcie do Internetu nie ginie
- tłumaczyła Katarzyna Hernandez z Biura Rzecznika Praw Dziecka.

O tym, co może wydarzyć się z raz wrzuconym do Internetu zdjęciem, warto posłuchać więcej w powyższym materiale z programu "Co słychać?".

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości