Edukacja zdrowotna w szkołach. Czy jest się czego obawiać?

Co słychać?: Justyna Suchecka
Co słychać?: Edukacja zdrowotna - co to za przedmiot?
Zanim jeszcze pojawiła się w polskich szkołach - wokół edukacji zdrowotnej już zrobiło się głośno. Dlaczego przedmiot, który zostanie wprowadzony do szkół, wywołuje tyle kontrowersji? W materiale do programu "Co słychać?" sprawdziła to reporterka Klaudia Nawrocka Pawlik.

Na temat edukacji zdrowotnej w programie "Co słychać?" wypowiedziała się dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka. Podkreśliła, iż przedmiot ten zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, które w odróżnieniu od edukacji zdrowotnej, było nieobowiązkowe. Nowego przedmiotu obowiązkowo będą uczyć się dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-3 szkół ponadpodstawowych. Podstawę programową tworzył zespół ekspertów z różnych dziedzin w Ministerstwie Edukacji.

Wśród nich ksiądz Arkadiusz Nowak, który specjalizuje się w prawach pacjenta i pomocy osobom chorym na AIDS i HIV. To są osoby od edukacji seksualnej, na przykład Antonina Kopyt, która prowadzi taki słynny kanał WDŻ dla zaawansowanych
- wymieniała Justyna Suchecka.

Co znalazło się w podstawie programowej edukacji zdrowotnej?

Edukacja zdrowotna będzie podzielona na moduły, spośród których najbardziej kontrowersyjne jest zdrowie seksualne. Martyna F. Zachorska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w materiale do programu "Co słychać?" podkreśliła, że przeglądając podstawę programową nie znajduje nic, co powinno budzić obawy.

Jest mowa o zdrowiu, o profilaktyce, o tolerancji, o tym dlaczego należy traktować każdego człowieka z szacunkiem, a najważniejsze moim zdaniem jest tutaj nacisk na prewencję przemocy seksualnej. To, co dla mnie też jest ważne, to fakt, że w podstawie po raz pierwszy ujęto takie schorzenia jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników
- zwróciła uwagę Martyna F. Zachorska.

Kto będzie uczył edukacji zdrowotnej?

Nowego przedmiotu w szkołach mają uczyć nauczyciele, którzy obecnie zajmują się biologią, przyrodą lub wychowaniem fizycznym oraz tacy, którzy w przyszłości skończą odpowiednie studia podyplomowe. Największym problemem jest fakt, że tych ostatnich na obecny moment jeszcze nie ma.

Jeżeli miałabym się dzisiaj zakładać o to, kto będzie uczył edukacji zdrowotnej, no to założyłabym, że będą to najczęściej nauczyciele wychowania fizycznego, bo oni też mają takie uprawnienia, no a zwykle nie mają tych godzin aż tak dużo
- podkreśliła Justyna Suchecka.

Tego, w jakich krajach edukacja zdrowotna ma swoje odpowiedniki, warto dowiedzieć się z powyższego wideo. Podobne materiały można natomiast oglądać w programie "Co słychać?" na antenie TVN Style.

Nowe odcinki programu "Co słychać?" w TVN Style emitowane są od poniedziałku do piątku o 18:40. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości