Jak dbać o mięśnie dna miednicy? Fizjoterapeutka zaprezentowała proste, bezpieczne ćwiczenia

Co słychać?: Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Co słychać?: Jak dbać o mięśnie dna miednicy?
Aby mięśnie dna miednicy działały prawidłowo - muszą mieć zachowany balans, czyli odpowiednie napięcie. W materiale do programu "Co słychać?" reporterka Klaudia Nawrocka Pawlik spotkała się z fizjoterapeutką Anną Szwedzik, która opowiedziała o funkcjach mięśni dna miednicy oraz zaprezentowała bezpieczne, odciążające je ćwiczenia.

W rozmowie z Klaudią Nawrocką Pawlik - Anna Szwedzik zwróciła uwagę, iż jak sama nazwa wskazuje, mięśnie dna miednicy wyściełają miednicę od środka. Fizjoterapeutka porównała je do hamaka lub koszyka, który podtrzymuje narządy wewnętrzne i stabilizuje narządy rodne. Mięśnie dna miednicy są ściśle związane z psychiką - kumulują napięcia, których konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne.

Przede wszystkim bolesne współżycie, często też bolesne miesiączki, oczywiście jeśli mamy wykluczone inne jakieś ginekologiczne schorzenia (...). Bóle kręgosłupa, bóle miednicy, ale zdarzają się też takie problemy, jak na przykład nietrzymanie moczu
- wymieniała Anna Szwedzik.

Mięśnie dna miednicy - kiedy pracują najintensywniej?

Mięśnie dna miednicy pracują bez przerwy, także kiedy po prostu siedzimy lub chodzimy, ale najbardziej wymagający jest dla nich okres ciąży. Przy porodzie naturalnym rozciągają się nawet czterokrotnie. W okresie menopauzy mogą natomiast ulec osłabieniu.

Te mięśnie, i w ogóle nasze narządy u kobiet rodne, są bardzo można powiedzieć takie hormonozależne
- podkreśliła fizjoterapeutka Anna Szwedzik.

Jak bezpiecznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Jakiekolwiek objawy, wskazujące na to, że mięśnie dna miednicy nie pracują prawidłowo, należy zgłaszać do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Dobranie odpowiedniej terapii do swoich dolegliwości jest niezwykle ważne. Anna Szwedzik podkreśla, iż szukanie przypadkowych ćwiczeń znalezionych w Internecie może pogorszyć sytuację. Według fizjoterapeutki najbezpieczniejsze są ćwiczenia odciążające. Jedno z nich - w leżeniu na plecach - zaprezentowała w programie "Co słychać?".

Jeżeli dysponujesz na przykład taką piłeczką pilatesową, to warto nie pompować jej do końca, żeby ona była taka miękka i wymienić kocyk na piłkę i możesz wykonywać takie delikatne ruchy na boki, góra, dół, tak jakbyś chciała sobie tą piłką masować plecy
- tłumaczyła Anna Szwedzik.

Ćwiczeniom odciążającym na mięśnie dna miednicy zaprezentowanym przez fizjoterapeutkę oraz odpowiedniej technice ich wykonywania można przyjrzeć się w powyższym wideo.

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości