W obliczu rosnących cen, warto poszukiwać sprytnych sposobów na oszczędności. W finałowym odcinku programu "Sprytne pomysły Jagny", Jagna Niedzielska przetestowała patent włoskiego laureata Nagrody Nobla Giorgio Parisi na ekonomiczne gotowanie makaronu. Co należy zrobić oraz ile można zaoszczędzić?
Zdaniem włoskiego noblisty, aby makaron ugotować w sposób ekonomiczny - cały proces należy rozpocząć od zagotowania wody w garnku, którą w kolejnym etapie trzeba posolić i wrzucić do niej wybrany makaron. Kiedy woda ponownie zabulgocze, należy wyłączyć płytę indukcyjną lub gazową.
Damy pokrywkę i poczekamy dokładnie tyle minut, ile mamy podane na opakowaniu
Oszczędności na gotowaniu makaronu
Prowadząca program "Sprytne pomysły Jagny" policzyła, ile pieniędzy można zaoszczędzić na gotowaniu makaronu sposobem Giorgio Parisi. Przyjmując, że jedna minuta gotowania na średnim palniku płyty indukcyjnej pobiera 0,03 kWh, trzeba zapłacić za to 4 grosze. Wobec powyższego, na jednym, pięciominutowym gotowaniu makaronu otrzymujemy 20 groszy oszczędności.
Na gotowaniu świderków zaoszczędzimy 32 grosze, a na gotowaniu spaghetti 40 groszy. Jeżeli sobie taki makaron w ten sposób będziemy gotować 2 razy w tygodniu no to w skali roku zaoszczędzimy 41 złotych, a to wystarczy na 3-4 puszki dobrego sosu pomidorowego
Jak sprawdzić czy makaron się dogotował?
Aby przekonać się, czy makaron gotowany sposobem włoskiego noblisty nadawał się do spożycia - Jagna Niedzielska wykonała test, który określiła "brutalnym dla makaronu". Jedną z nitek spaghetti wystrzeliła na meble kuchenne, sprawdzając, czy się do nich przylepi.
Działa, słuchajcie, działa. Tak wygląda całkowicie ugotowany makaron, który na pewno jest bardzo smaczny
Cały proces ekonomicznego gotowania makaronu warto podejrzeć w powyższym wideo, a po pozostałe "Sprytne pomysły Jagny" zapraszamy w odcinkach programu TVN Style.
Wszystkie odcinki programu "Sprytne pomysły Jagny" o dowolnej porze można oglądać w Player.pl.
Zobacz także:
- Remont łazienki po 19 latach. Krzysztof Miruć stworzył domową strefę SPA
- Studiowanie za granicą. Czym różni się nauka na poszczególnych, europejskich uniwersytetach?
- Nostalgiczny powrót do przeszłości. "Projektantki światła" w Muzeum Neonów
Autor: Martyna Wielkopolan