Studiowanie za granicą. Czym różni się nauka na poszczególnych, europejskich uniwersytetach?

Europolki studentki: Ola, Maria, Emilia
Europolki studentki: Różnice w sposobach nauczania na zagranicznych uniwersytetach
Studia za granicą to cel wielu młodych osób. W programie "Europolki studentki" dziewczyny, które wybrały edukację w innym państwie, by nauczyć się tamtejszego języka, zgłębić kulturę kraju i nawiązać międzynarodowe kontakty, opowiedziały o różnicach w sposobach nauczania na poszczególnych, europejskich uniwersytetach. Czym studiowanie w Atenach, Helsinkach lub Alicante różni się od zdobywania wyższego wykształcenia w Polsce?

Mieszkająca już ponad trzy lata w Helsinkach Emilia studiuje fizykę na tamtejszym uniwersytecie. W programie "Europolki studentki" przyznała, iż na jej roku uczy się jedynie sześć osób, przez co komunikacja na kierunku przebiega bardzo sprawnie. Opowiadając o swojej uczelni, studentka zwróciła też uwagę, iż bardzo pomaga się tam absolwentom.

Uniwersytet w Helsinkach robi wszystko, abyśmy nie byli pozostawieni samemu sobie po ukończeniu studiów, ale już w ich trakcie pomaga nam rozwijać nasze własne pomysły
- relacjonowała Emilia.

Ateny jako niedoceniony, europejski kierunek?

Julia od pewnego czasu mieszka oraz studiuje w Atenach. W "Europolkach studentkach" zwróciła uwagę, że jej zdaniem grecka stolica jest bardzo niedoceniana. Studentka dodała, iż zdobywanie wyższego wykształcenia w Grecji odbywa się wyłącznie na publicznych uniwersytetach, ponieważ tamtejsza konstytucja zabrania tworzenia uczelni prywatnych.

Wydaje mi się, że poziom może jest tutaj delikatnie niższy niż w Polsce, ale uczelnia sama w sobie jest bardzo przyjazna studentom i na przykład mi udało się ułożyć mój plan zajęć tak, że mam zajęcia tylko dwa razy w tygodniu
- opowiadała Julia.

Magiczna Florencja z płatną uczelnią

Ola, która zdecydowała się na studia we Florencji - pełnej historii, sztuki i życia - choć początkowo miała tam spędzić jedynie trzy miesiące, zakochała się w mieście tak bardzo, że postanowiła zostać na dłużej. Spacerując po swoim wydziale podkreśliła, iż jest to uniwersytet publiczny, lecz płatny - jak każda publiczna uczelnia we Włoszech.

To, ile płacimy za uczelnię, zależy od tego, ile zarabiamy albo ile zarabiają nasi rodzice
- zwróciła uwagę Ola.

O tym, dlaczego Włochy zmieniły Olę, a także jakie relacje panują między wykładowcami oraz studentami w Alicante, można dowiedzieć się z powyższego wideo. Wszystkie odcinki 3. serii programu "Europolki studentki" warto natomiast oglądać w powtórkach na antenie TVN Style lub w serwisie streamingowym Max.

Powtórki 3. sezonu programu "Europolki studentki" na antenie TVN Style można oglądać w niedziele o 12.30.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Czy opłaca się kupować gotowy projekt domu?
Materiał promocyjny

Czy opłaca się kupować gotowy projekt domu?