Jeżeli poprzedniej nocy spaliście mniej niż 5 godzin, kolejnego dnia lepiej nie wsiadać za kierownicę. Niewyspany mózg zachowuje się bowiem, jakby był pod wpływem alkoholu. O szczegóły tego stanu reporterka "Co słychać?" Monika Szatan zapytała neurolog dr n. med. Monikę Czerską.
W rozmowie z reporterką Moniką Szatan, dr n. med. Monika Czerska opowiedziała o wynikach badań, według których spanie około 4 godzin na dobę sprawia, iż mózg wygląda na nietrzeźwy. Taki stan porównała do posiadania 0,8 promila alkoholu we krwi. Neurolog przytoczyła też badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych, którzy dowiedli, że niespanie od 20 do 24 godzin obkurcza i odwadnia mózg, doprowadzając go do stanu porównywalnego z 0,5 promila alkoholu we krwi.
Wówczas mamy zablokowaną naszą korę przedczołową, czyli to jest taki narząd, który odpowiada za koncentrację, myślenie, planowanie i to jest miejsce decyzyjne, ale też w trakcie takiego zmęczenia dochodzi do obniżenia funkcji układu limbicznego (...), gdzie szybciej się denerwujemy, mamy tak zwany krótki lont, jesteśmy agresywni czasami na drodze- tłumaczyła dr n. med. Monika Czerska.
Jakich problemów za kierownicą może przysporzyć niewyspany mózg?
Zaburzona kooperatywa pomiędzy przednią i tylną częścią mózgu sprzyja problemom z prowadzeniem pojazdu. Neurolog Monika Czerska zwróciła uwagę, iż niewyspany mózg powoduje słabszą koncentrację, myślenie tunelowe, a także niemożność opanowania wszystkiego, co dzieje się na drodze.
Widzimy wszystko to, co jest przed nami, ale nie widzimy tych rzeczy, które się dzieją obok, a mogą zdarzyć się roboty drogowe, które nie są zaznaczone, mogą być przejścia dla pieszych zrobione awaryjne, może być jakaś sytuacja taka, gdzie my nie jesteśmy w stanie zareagować adekwatnie szybko- wyjaśniła dr n. med. Monika Czerska.
Kiedy mózg wysyła sygnał alarmowy?
Neurolog Monika Czerska wskazała jasno - kiedy podczas jazdy samochodem głowa zaczyna opadać, mózg wysyła sygnał, aby jak najszybciej się zatrzymać. Nawet w trakcie czuwania mózg może zapaść w mikrosen, który jest zaburzeniem świadomości i powoduje ogromne zagrożenie na drodze. Dr n. med. dodała, że bardzo dużo wypadków w ciągu roku wynika właśnie ze zmęczenia.
Jeżeli wybieramy się w dłuższą trasę, minimum co 2-3 godziny powinniśmy zrobić przerwę, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza, natomiast jeżeli czujemy, że już łamie nas naprawdę ten sen, już walczymy z oczami swoimi, powinniśmy zjechać na parking i w bezpiecznym miejscu przespać się nawet pół godziny- podkreślił kom. Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Więcej na temat funkcjonowania niewyspanego mózgu można dowiedzieć się z powyższego materiału wideo, który powstał w ramach programu TVN Style - "Co słychać?".
Zobacz także:
- Te patenty trzeba znać! Wspominamy najlepsze "Sprytne pomysły Jagny"
- Nieprzewidziane sytuacje z programu "Ślub last minute". Bez wpadek się nie obyło!
- Wielki finał "Zgłoś remont 10". Krzysztof Miruć wykończył mieszkanie w samym centrum Warszawy
Autor: Martyna Wielkopolan
Reporter: Monika Szatan
Źródło zdjęcia głównego: archiwum Dzień Dobry TVN