Obrzezanie standardową praktyką wśród Masajów. "Nie da się od tego uciec"

Dzieci Świata: Masajki
Dzieci Świata: Masajka Jennifer Moinket opowiedziała o obrzezaniu dziewczynek
Obrzezanie wciąż praktykowane jest w wielu krajach na świecie. Okaleczanie żeńskich narządów płciowych kultywowane jest także przez Masajów - grupę etniczną zamieszkującą Kenię i Tanzanię. W zależności od miejsca zamieszkania, a nawet rodziny czy wioski, przybiera różne formy. Zawsze jest jednak przygotowaniem do wydania dziewczynki za mąż. Mroczną tajemnicę jednego z najsłynniejszych plemion Afryki przedstawiła Marzena Figiel-Strzała w najnowszym odcinku z cyklu "Dzieci Świata".

W niektórych kenijskich wioskach obrzezaniu poddaje się nawet 8-letnie dziewczynki. Do wyjścia za mąż już wkrótce zmuszona będzie także Nayonde - 11-letnia dziewczynka z masajskiego plemienia, którą Marzena Figiel-Strzała poznała, nagrywając materiał z cyklu "Dzieci Świata". Jej rodzina potrzebuje bowiem 10 krów, jakie dostanie od przyszłego męża. Jednakże, ślub wśród Masajów ściśle związany jest z jeszcze jednym rytuałem - okaleczaniem, całkowitym wycięciem narządów kobiecych.

Jeśli pójdziesz do wioski męża i zobaczą, że jesteś nieobrzezana, kobiety ze starszyzny od razu Cię okaleczą
- tłumaczyła Jennifer Moinket, założycielka szkoły dla okaleczonych dziewczynek.

Nielegalny proces wykonywany bez względu na okoliczności

Obrzezanie wśród Masajów dokonywane jest bez względu na okoliczności. Sytuacji nie zmienia nawet zajście w ciążę. Jennifer Moinket podkreśliła, że ciężarne dziewczynki zostają okaleczone podczas porodów. Zdaniem Masajki, od obrzezania nie da się uciec.

Do wycięcia łechtaczki używają małych noży albo żyletek. Wycinają wszystko, a dziewczynka po takim zabiegu może wykrwawić się na śmierć. Przyczyną większości śmierci są zakażenia. W sytuacji komplikacji nie zawożą chorej do szpitala, bo boją się, że spotka ich kara. Obrzezanie jest nielegalne
- zwróciła uwagę założycielka szkoły dla okaleczonych dziewczynek.

Nie tylko dziewczynki

Okaleczanie narządów płciowych wśród Masajów nie dotyczy jedynie dziewczynek. Także młodzi chłopcy muszą poddać się rytuałowi, aby nie zostać wykluczonymi ze społeczności. Brat Nayonde opowiedział Marzenie Figiel-Strzała, jak praktyka ta wpływa między innymi na możliwość i gotowość do znalezienia żony.

W naszej kulturze wierzymy, że kiedy nie zostaniemy obrzezani, nie możemy stać się wojownikami. Kiedy jesteś obrzezany, jesteś silny, nikt Cię nie poniża, możesz robić to, co chcesz
- podkreślił Nyangu Kerika.

Fragment rozmowy z Jennifer Moinket oraz Nyangu Kerika można usłyszeć w powyższym wideo. Całość odcinka "Dzieci Świata", w którym Marzena Figiel-Strzała spotkała się z przedstawicielami masajskiego plemienia, warto natomiast obejrzeć na antenie TVN Style lub w serwisie streamingowym Max.

7. odcinek cyklu reportaży "Dzieci Świata" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć:

  • w niedzielę 17 listopada, 16:30
  • we wtorek 19 listopada, 23:40

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości