Ta niedoceniana aktywność fizyczna wydłuża życie nawet o 11 lat. O czym mowa?

Co słychać?: lek. med. Karolina Stępień

Co słychać?: lek. med. Karolina Stępień
Co słychać?: Zalety spacerowania

Choć to jedna z najprostszych i najbardziej pożytecznych dla zdrowia aktywności fizycznych, spacerowanie wciąż pozostaje niedoceniane. O korzyściach dla zdrowia, które niesie ze sobą przemieszczanie się na własnych nogach, w programie "Co słychać?" opowiedzieli lek. med. Karolina Stępień i fizjoterapeuta ortopedyczno-ruchowy Wojciech Wróbel.

W rozmowie z reporterką "Co słychać?" Moniką Szatan, lek. med. Karolina Stępień przyznała, że w codziennych spacerach widzi same korzyści oraz ich pozytywny wpływ na każdy układ w ciele człowieka. Specjalistka ortopedii i traumatologii narządów ruchu zwróciła uwagę, że spacerowanie pozwala pozostać w dobrej kondycji ścięgnom, stawom i więzadłom oraz oddala choroby zwyrodnieniowe.

Jeśli chodzi o, na przykład, układ pokarmowy - też lepiej pracuje, wtedy, kiedy się dużo ruszamy. Podobnie z układem hormonalnym. Jest dużo badań dowodzących, że osoby, które spacerują mają lepsze zdrowie psychiczne
- wymieniała lek. med. Karolina Stępień.

Niekończące się zalety spacerów

Do listy korzyści wynikających z częstego spacerowania zaliczyć należy także regulowanie cukru czy cholesterolu. Wojciech Wróbel, fizjoterapeuta ortopedyczno-ruchowy, dodaje do niej też spalanie kalorii, a co za tym idzie zmniejszanie masy ciała i zapobieganie otyłości.

Kolejną z takich korzyści, jakie niesie ze sobą spacer, to jest zwiększenie gęstości mineralnej kości i ogólnie wzmocnienie naszych kości
- zwrócił uwagę trener przygotowania motorycznego.

Jak dużo spacerować, aby wydłużyć życie?

Ostatnie badania dowodzą również, że spacerowanie może wydłużać życie. Jeżeli osoby, które obecnie są najmniej aktywne, zdecydowałyby się na regularne spacery - mogłyby zyskać około 11 dodatkowych lat. Na początku każda godzina przemieszczania się na nogach wydłużałaby ich życie mniej więcej o 376 minut. Co więcej, osiąganie 10 tysięcy kroków dziennie nie jest niezbędne, aby zauważyć znaczącą poprawę samopoczucia.

Ta piękna okrągła liczba była takim wyznacznikiem naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia wystarczy wykonać codziennie między 6, a 8 tysięcy kroków, a dla osób z chorobami przewlekłymi między 3,5, a 5,5 tysięcy kroków
- podkreślił Wojciech Wróbel, fizjoterapeuta ortopedyczno-ruchowy.

Tego, do czego prowadzi ciągłe pozostawanie w pozycji siedzącej, warto dowiedzieć się z powyższego materiału wideo, który powstał w ramach programu TVN Style - "Co słychać?".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości