Mobilny Gabinet Terapeutyczny - bezpłatna pomoc psychologiczna na wyciągnięcie ręki

Mobilny Gabinet Terapeutyczny - pomoc na wyciągnięcie ręki
Co słychać? Mobilny Gabinet Terapeutyczny - pomoc na wyciągnięcie ręki
Na polskie ulice wyjechał Mobilny Gabinet Terapeutyczny. To znak, że trwa miesiąc zdrowia psychicznego, czyli akcja społeczna organizowana przez Fundację Terapia to nie wstyd. Terapiobus to miejsce, gdzie każdy może porozmawiać o swoim problemie. Czy ta innowacyjna forma terapii może zmienić nasze podejście do zdrowia psychicznego? 

Mobilny Gabinet Terapeutyczny

Fundacja "Terapia to NIE WSTYD" dała nam możliwość korzystania z terapii bez konieczności umawiania wizyty i bez lęku przed stygmatyzacją. Terapiobus jest dostępny na ulicach miast, w pobliżu galerii handlowych, gdzie każdy może przysiąść i porozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym. To forma wsparcia, która może przyczynić się do zmiany postaw społecznych wobec psychoterapii.

Wierzymy mocno, że takich terapiobusów pojawi się więcej w przyszłości i taka dostępność do specjalisty, dostępność nawet właśnie przy galerii, w jakimś miejscu na ulicy takiego terapiobusa sprawi, że będziemy bardziej otwarci na to, żeby porozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym. 
Anna Węgrzyn, Fundacja "Terapia to NIE WSTYD"

Szukanie pomocy u psychologa to wciąż dla wielu Polaków powód do wstydu. Jednak dla ludzi z pokolenia Z i młodszych psychoterapeuta nie jawi się już jako lekarz od wariatów. Dla nich rozmowa ze specjalistą jest czymś zupełnie naturalnym. 

Pokolenie Z - bez wstydu o emocjach

To właśnie młodzież z pokolenia Z pokazuje nam, jak ważne jest mówienie o swoich emocjach i szukanie pomocy, gdy jej potrzebujemy. Dla nich rozmowa z psychoterapeutą nie jest powodem do wstydu, a naturalnym elementem dbania o swoje zdrowie psychiczne. 

Nie do końca mamy dostęp do terapeutów, bo to jest bańka wielkomiejska, pamiętajmy o tym, więc jeżeli pojawiają się jakieś doniesienia w mediach, że Z-tki częściej chodzą do terapeutów, to wciąż jeszcze jest to trend wielkomiejski. 
Katarzyna Krzywicka-Zdunek, socjolożka

Między innymi dlatego po Polsce przez najbliższy miesiąc będzie jeździł terapiobus. Z-tki nie mają problemu, żeby z niego skorzystać. Może warto wziąć z nich przykład?

Mówi się dużo, że Pokolenie Z to pokolenie roszczeniowe, leniwe, takie, które wychodzi o 17 na jogę i dłużej nie wytrzyma w pracy, a tak naprawdę oni wreszcie zaczęli głośno mówić o swoich potrzebach.
Katarzyna Krzywicka-Zdunek, socjolożka

Mówi się, że emocje, szczególnie te nieprzyjemne są czymś złym, że trzeba ich unikać. Tymczasem depresję wywołuje zamrożenie różnych uczuć, których obawiamy się spontanicznie okazywać. Dlatego rozmowa z psychologiem o swoich emocjach i odczuciach może być tak bardzo pomocna. 

Często myślimy, że pójście do pomoc kojarzy się ze wstydem, że poproszenie o pomoc, szczególnie na środku ulicy w takim terapiobusie jest niemożliwe. Ale mając za sobą cztery lata edycji, w tym roku piątą, wiemy, że takie działania są bardzo ważne. 
Anna Węgrzyn, Fundacja "Terapia to NIE WSTYD"

Według informacji przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia, co piąty nastolatek ma problemy natury psychicznej bądź behawioralnej. Ponad połowa wszystkich zaburzeń rozpoczyna się w okresie dojrzewania.

Na stronie kampanii "Terapia to NIE WSTYD" znajdziecie informacje, gdzie i kiedy będzie można skorzystać z terapiobusa. Wszyscy bądźmy jak pokolenie Z i nie wstydźmy się korzystać z pomocy psychologicznej.

Zobacz również:

podziel się:

Pozostałe wiadomości