Mózg nastolatka - nieustanne zmiany
Okres dojrzewania to czas intensywnej przebudowy w mózgu nastolatka. Zmieniają się połączenia nerwowe, a płaty czołowe, odpowiedzialne za kontrolę emocji, nie są jeszcze dojrzałe w pełni. To powoduje, że młody człowiek może doświadczać nowych zachowań i wchodzić w nowe, nieznane sobie dotąd sytuacje.
W okresie nastoletnim te płaty czołowe nie są jeszcze dojrzałe w pełni. One u człowieka dojrzewają do dwudziestego piątego roku życia, więc taka zupełna kontrola emocji w tym okresie życia nie jest możliwa jednym słowem.Marta Wojtas, psycholożka, "Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę"
Silne emocje, zmienny nastrój i negowanie postaci rodziców są w tym okresie życia normalne.
Na poziomie funkcjonowania mózgu to jest związane z wytwarzaniem się neurotransmiterów, takich jak dopamina czy serotonina.Marta Wojtas, psycholożka, "Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę"
Na przykład każdy internetowy lajk to wyrzut dopaminy, a tym samym poprawa nastroju. Kiedy poziom dopaminy spada, nastrój nastolatka pogarsza się.
Najważniejszą grupą odniesienia są rzeczywiście rówieśnicy. To z nimi dzieci lubią spędzać jak najwięcej czasu, ich zdanie jest dla nich najważniejsze, dorośli często idą już w odstawkę.Katarzyna Talacha, psycholożka, prawniczka "Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę"
To część procesu indywiduacji, kluczowego etapu rozwoju. Wsparcie dorosłych jest w tym procesie niezbędne.
Jak pomóc nastolatkowi?
Najważniejsze w tym czasie jest wsparcie dorosłych. Rodzice powinni szanować przestrzeń emocjonalną dziecka i być gotowi na rozmowę, gdy tylko nastolatek będzie tego potrzebował. Kluczowe jest powtarzanie tego, że są dla niego, bez nacisku na natychmiastową rozmowę.
Bardzo ważna jest też taka metoda zdartej płyty, czyli powtarzanie tego cały czas, w taki sposób, żeby dziecko czuło się zaproszone, a nie przymuszone do tej rozmowy.Katarzyna Talacha, psycholożka, prawniczka "Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę"
Okres dojrzewania to trudny czas zarówno dla nastolatków, jak i dla ich rodziców. Zrozumienie, co dzieje się w mózgu nastolatka i jak pomóc mu przetrwać ten burzliwy czas, jest kluczowe. Pamiętajmy, że wszelkie sytuacje budzące niepokój warto skonsultować ze specjalistą, bo proces dorastania u każdego nastolatka przebiega inaczej.
Materiał powstał w ramach programu "Co słychać?", który możecie oglądać od poniedziałku do piątku o godzinie 18:40 na antenie TVN Style.
Zobacz również:
- Czy trudne rozmowy są potrzebne? Bohaterki "Konfrontacji Agaty" rozwiewają wątpliwości
- Jaką cenną lekcję dostaniemy od "Dzieci Świata"? Cykl Marzeny Figiel-Strzała od października w TVN Style
- Rozwieść się czy zostać dla dobra dziecka? "Moja córka musi mieć pełną rodzinę"
Autor: Agata Piętka
Reporter: Klaudia Nawrocka Pawlik