W poszukiwaniu inspiracji przemierzyła cały świat. Kim jest Krystyna Wojtyna-Drouet?

Co słychać?: Krystyna Wojtyna-Drouet
Co słychać?: Oto jedna z ostatnich przedstawicielek Polskiej Szkoły Tkaniny
Krystyna Wojtyna-Drouet to jedna z ostatnich przedstawicielek Polskiej Szkoły Tkaniny. W niewielkiej, warszawskiej pracowni tworzy od ponad 50 lat. O tym skąd czerpie inspiracje do tkania dzieł, które zdobywają prestiżowe nagrody na całym świecie, opowiedziała reporterce "Co słychać?" - Martynie Mikołajczyk.

Pani Krystyna ukończyła Akademię Sztuk Plastycznych w 1953 roku. W materiale z cyklu "Niezwykłe kobiety" podkreśliła, że na studiach jej ulubionym przedmiotem było właśnie tkactwo.

Rozkoszowałam się dotykiem wełny, jak ona się ufarbowała, mieniła się. To były wspaniałe barwniki naturalne. Teraz nikt tego nie robi, ja jestem jedna jedyna wśród tkaczy, która ma te barwniki.
Krystyna Wojtyna-Drouet

Jak farbować wełnę naturalnymi barwnikami?

W materiale Martyny Mikołajczyk z programu "Co słychać?" - Krystyna Wojtyna-Drouet podzieliła się receptą na ufarbowanie wełny w naturalny sposób.

Jeśli mam na przykład w ręku taki kolor żółty, a chcę zrobić zielony, to maczam w ogromnej kadzi. Taka kadź to jest garnek z gorącą wodą i jest wsypany indigo proszek, zmielone listeczki roślin indiga i dosypane tam jeszcze, dolane, jakieś dwa chemiczne dodatki.
Krystyna Wojtyna-Drouet

Co ciekawe, po wyjęciu wełny z kadzi - wciąż będzie miała ona swoją początkową barwę. Dopiero w procesie suszenia zacznie nabierać docelowego koloru.

Doświadczenia z podróży przeniesione na tworzone dzieła

Pani Krystyna swoje prace oraz tkaniny sprzedawała, a za zarobione pieniądze wyjeżdżała w coraz dalsze miejsca świata. To właśnie doświadczenia z podróży stanowiły dla niej inspiracje do tworzenia kolejnych prac.

Objechałam cały świat. Indie, widziałam Dalajlamę jeszcze jak był chłopcem, byłam na Hawajach nawet, objechałam Amerykę. Wszystko wsiąka najpierw w człowieka, a potem się to krystalizuje w jakąś formę.
Krystyna Wojtyna-Drouet

Krystyna Wojtyna-Drouet ani myśli o emeryturze. Jak sama podkreśla "siedzi w niej motorek", który wciąż motywuje ją do tworzenia nowych dzieł i wyrażania się w nich.

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

Autor: Martyna Wielkopolan

Reporter: Martyna Mikołajczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości