Irena Oborska uczestniczyła w odbudowie Zamku Królewskiego. Jaka jest jej historia?

Co słychać?: Irena Oborska i Klaudia Nawrocka-Pawlik
Co słychać?: Irena Oborska o procesie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Nie każdy ma świadomość, że był czas, kiedy Zamku Królewskiego w Warszawie nie było. W trakcie Powstania Warszawskiego zamek został zburzony, a do jego odbudowy przyczyniła się między innymi architekt Irena Oborska, z którą reporterka "Co słychać?" Klaudia Nawrocka-Pawlik porozmawiała w swoim materiale.

Z Panią Ireną Oborską - Klaudia Nawrocka-Pawlik spotkała się właśnie w Zamku Królewskim. Tam architekt podzieliła się z reporterką "Co słychać?" historią jego odbudowy, a także swoimi odczuciami, kiedy odwiedza to miejsce obecnie.

To bardzo jest chyba takie osobiste moje odczucie, bo tak się czuję jakbym wchodziła do swojego domu, jak do siebie. Każde wnętrze, drobiazg, kominek, elementy przypominają mi całą historię.
Irena Oborska

Wsparcie męża pozwoliło architektce zaangażować się w prace

Pani Irena znała każdy zakamarek oraz fragment Zamku Królewskiego. Jego odbudowa wystartowała w 1971 roku. Architekt wspomina, że ogromnym wsparciem dla niej w okresie najintensywniejszych prac był jej mąż.

Miałam oparcie w mężu, wiedziałam, że on sobie poradzi, że jakoś zadba o dzieci. Także tu jestem ogromnie wdzięczna. Były momenty, że on musiał wszystkie jakieś ambitniejsze swoje plany odłożyć, odsunąć.
Irena Oborska

Praca pełna entuzjazmu

Architekt Zamku Królewskiego w Warszawie do tej pory pamięta powstawanie jego każdego wnętrza. W rozmowie z Klaudią Nawrocką-Pawlik - przytoczyła anegdotkę związaną z projektowaniem jednej kopuły.

Jest taka mała kopułka z rozetami i pamiętam do dzisiaj jak siedzieliśmy z Panem Jankiem, no niestety już dawno nie żyje, i rysowaliśmy.
Irena Oborska

Pani Irena podkreśliła, że w czasie odbudowy Zamku Królewskiego było w niej pełno entuzjazmu, który chciałaby, aby trwał w kolejnych pokoleniach.

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości