Japonia to nie tylko tony plastiku, wszechobecne tłumy i kimona. Poznajcie Tokio oczami Sandry!

Jestem z Polski: Sandra, Tokio
Jestem z Polski: Sandra, Tokio
W najnowszym odcinku "Jestem z Polski" poznamy 27-letnią Sandrę z Gdańska, która od 4 lat razem ze swoim narzeczonym mieszka w Tokio. Pracuje tu jako marketingowiec. 

Odcinek zaczniemy na najbardziej ruchliwym skrzyżowaniu w Tokio. Jest to miejsce najbardziej kojarzone przez obcokrajowców. Ale Tokio to nie tylko wieżowce i wszechobecne tłumy, to także urokliwe dzielnice i wąskie uliczki. Dlatego też Sandra zabierze nas na spacer po jej Tokio. Odwiedzimy jedną z japońskich świątyń. Dowiemy się jak powinno się w niej zachować i co należy zrobić przed wejściem do środka. Zrobimy zakupy na słynnej shotengaie – czyli ciągnącej się przez kilometr uliczce handlowej z małymi sklepikami. Sandra opowie nam o cenach i o tym, dlaczego w Japonii jest tak dużo plastiku. Będziemy także w dzielnicy imprezowej, w której znajduje się jeden z najbardziej lubianych przez Sandrę barów karaoke. Tam dowiemy się, skąd wzięło się zamiłowanie Japończyków do karaoke.

Poznajcie japońskie mieszkania oraz miłość do domowych zwierzątek

Sandra zaprosi nas do swojego typowego japońskiego domu, w którym zawsze zdejmuje się buty, a futurystyczne toalety są standardem. Opowie nam czym jest pokój kąpielowy i dlaczego przed wejściem do wanny trzeba... wziąć prysznic.

Japończycy mają obsesje na punkcie swoich zwierząt. Przebierają je w kimona, wożą w wózeczkach, ale również zabierają do restauracji stworzonych z myślą właśnie o nich! Sandra zabierze nas razem ze swoją przyjaciółką Alexą i ich czworonogami do restauracji, w której można zamawiać dania ze specjalnego menu dla pupili. Porozmawiają o tym, dlaczego Japończycy tak kochają zwierzęta oraz o tym jak im, jako Polkom, żyje się w Japonii.  

Odkryjcie japońskie subkultury oraz wyjątkowe cechy metra

W Japonii istnieje wiele subkultur, najpopularniejsza z nich to lolita. O dziwo nie chodzi tu o postać z książki Nabokova, a o ubiór w stylu wiktoriańskich, porcelanowych lalek. Odwiedzimy jeden z salonów, w których można przymierzyć stroje lolita, Sandra przebierze się w sukienkę lolity i porozmawiamy z jedną z przedstawicielek tej subkultury o tym skąd się wzięła i dlaczego tak zyskała na popularności. 

Przejedziemy się także metrem, które jest najwygodniejszym środkiem transportu w Tokio. Znajdziemy tu specjalnie wagony dla kobiet, aby te czuły się tam bezpiecznie. Dowiemy się też, dlaczego na każdej stacji metra jest grana inna muzyka.  

Aspekty wizualne najważniejsze bez względu na okoliczności?

Jednym z ulubionych zajęć młodych Japonek jest chodzenie do tematycznych kawiarni by zrobić sobie zdjęcia na media społecznościowe. Takie kawiarnie oferują także bardzo wymyślne napoje i desery, które niekoniecznie dobrze smakują – najważniejsze jednak by dobrze wyglądały. Sara zabierze nas do jednej z nich, w której króluje sakura!

Japonia słynie też oczywiście z kimon, dlatego Sandra zabierze nas do Polki, która w Tokio daje im nowe życie. Dziewczyny opowiedzą o tutejszej kulturze noszenia kimon, a także dowiemy się ile kosztują.  

PREMIERA 15. odcinka 13. sezonu programu "Jestem z Polski" na antenie TVN Style - w piątek 10 maja, o godzinie 22:00.

Powtórki odcinka:

 • niedziela 12 maja, 14:30
  • wtorek 14 maja, 16:35
   • środa 15 maja, 21:00
    • czwartek 16 maja, 13:25

     Zobacz także:

     Autor: Martyna Wielkopolan

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości