Styl życia mieszkańców Czarnogóry zaskakuje. "Czasami się czuję jakbym cofnęła się o 20 lat"

Jestem z Polski: Ania, Herceg Novi
Jestem z Polski: Jaki styl życia prowadzą mieszkańcy Czarnogóry?
W 8. odcinku 13. sezonu "Jestem z Polski" - Ania zabrała nas na wycieczkę do Herceg Novi, pięknego, czarnogórskiego miasteczka. Podczas wspólnej podróży - bohaterka programu wybrała się na kawę ze swoją przyjaciółką. Wtedy opowiedziały nam, co charakteryzuje czarnogórski styl życia.

Spotkanie Ani z przyjaciółką Anetą rozpoczęło się od długiego oczekiwania na kelnera, co stanowiło punkt wyjścia do rozmowy o stylu życia "polako polako", który jest bliski mieszkańcom Czarnogóry. Wynika to przede wszystkim z faktu, że większość ludzi pracuje tam w turystyce, co oznacza, że przez pół roku zarabiają, a drugie pół - prowadzą "kawiarniane życie".

Polako, polako, czyli powoli, powoli. Taki tutejszy styl życia, nie mylić z Polakami. (...) Czarnogórcy zimą zamawiają sobie kawkę i siedzą w knajpkach po trzy, cztery godziny.
Anna Krause-Radović

Bez "papierka" nie da się w Czarnogórze nic załatwić?

Powolne życie to niejedyny, charakterystyczny element mieszkania w Czarnogórze. Innym, zaskakującym aspektem jest niski poziom cyfryzacji oraz pewne, absurdalne zasady, o których Ania opowiedziała na podstawie własnego doświadczenia.

Ostatnio opłaciłam Heli żłobek, oczywiście na poczcie, bo gdzie indziej, inaczej się nie da. Zaprowadziłam ją, a wychowawczyni powiedziała mi, że jest początek nowego miesiąca, więc muszę przynieść papierowe potwierdzenie, że zapłaciłam. Zawrócili mnie do domu i dopiero z papierkiem wpuścili Helę na zajęcia.
Anna Krause-Radović

Fachowcy w Czarnogórze rozkładają ręce

Nie najlepiej sytuacja wygląda również w przypadku usług wykonywanych przez czarnogórskich specjalistów. Podczas spotkania z Anetą, Ania opowiedziała o perypetiach, jakie przeszła, kiedy fachowcy mieli naprawić jej w domu Internet.

Pan fachowiec przyjechał od razu kolejnego dnia, tylko powiedział, że jedyne co umie zrobić to zresetować router. (...) Czasami się czuję, jakbym cofnęła się o 20 lat - czy służba zdrowia czy ogólnie cyfryzacja cała, te aplikacje, tego tutaj nie ma.
Anna Krause-Radović

Zachęcamy do wysłuchania całości rozmowy Ani i Anety w powyższym wideo, aby dowiedzieć się więcej o ich podejściu do czarnogórskich absurdów. Warto też obejrzeć całość 8. odcinka "Jestem z Polski 13" - na antenie TVN Style lub w Playerze.

8. odcinek 13. sezonu programu "Jestem z Polski" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć:

 • w niedzielę 21 kwietnia, 13:30
  • poniedziałek 22 kwietnia, 16:40
   • wtorek 23 kwietnia, 21:00

    Zobacz także:

    Autor: Martyna Wielkopolan

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości