W 18. odcinku "Jestem z Polski 15" przenieśliśmy się na rajską wyspę Bali, do urokliwej wioski Kerambitan – ukrytej z dala od turystycznego zgiełku. Naszą przewodniczką była Arenika, która wraz z mężem – rodowitym Balijczykiem – i dwójką dzieci od kilku lat mieszka w tym malowniczym zakątku wyspy. Wspólnie z ich rodziną byliśmy też gośćmi na muzułmańskim weselu, gdzie przyjrzeliśmy się tradycyjnym balijskim obrzędom ślubnym.
Choć Bali to w większości hinduistyczna wyspa, Arenika podkreśliła, że są tam także wioski muzułmańskie, między innymi Madura, gdzie odbywało się wesele, w którym kobieta brała udział. Z tej okazji cała jej rodzina ubrała się w tradycyjne, muzułmańskie stroje. Bohaterka "Jestem z Polski" zwróciła uwagę, iż zwykle tego rodzaju imprezy trwają na Bali kilka dni.
Akurat przyjechaliśmy na ucztę weselną, podczas której są występy, a goście z reguły siedzą, jedzą potrawy weselne i rozmawiają ze sobą i oczywiście składają życzenia, dają prezenty- opowiadała Arenika.
Ślubne prezenty oraz tradycje muzułmańskie
Dla pary młodej rodzina Areniki kupiła dzbanek oraz ozdobne filiżanki, bo to właśnie przedmioty oraz produkty spożywcze są tam najczęściej wręczanymi prezentami ślubnymi. Składając życzenia nowożeńcom, bohaterka "Jestem z Polski" zapytała ich o charakterystyczne dla muzułmańskiego wesela tradycje. Panna młoda podkreśliła, że dla nich najważniejsza była ceremonia zawarcia małżeństwa zgodnie z islamskim prawem. Dodała, iż ze swoją drugą połówką byli w związku przez 2 lata przed ślubem.
Byliśmy zaręczeni przez rok. Zwykle ludzie biorą ślub już po 3 lub 6 miesiącach. My chcieliśmy być pewni swojej decyzji- przyznała Suni Arijiana.
Koszty wesel na Bali
Koszty organizacji wesel balijskich różnią się w zależności, czy jest to uroczystość hinduska, czy muzułmańska. Arenika zwróciła uwagę, iż wesela hinduskie kosztują około 50 000 zł, a muzułmańskie - mniej więcej 30 000 zł. Kwoty różnią się, ponieważ na ślubach hinduskich należy złożyć drogie dary.
Wesele muzułmańskie różni się od wesela hinduistycznego przede wszystkim tym, że nie obfituje w tak wiele rytuałów. Wesele muzułmańskie składa się z takiej bardziej formalnej części, natomiast wesele hinduistyczne to są rytuały przez cały dzień, modlitwy- tłumaczyła Arenika.
Atmosferze na balijskim, muzułmańskim weselu można przyjrzeć się w powyższym fragmencie wideo. Całą wycieczkę po niezwykłym Bali w towarzystwie Areniki warto natomiast przeżyć, oglądając odcinek "Jestem z Polski" z jej udziałem - w powtórkach na antenie TVN Style lub w Playerze.
18. odcinek 15. sezonu programu "Jestem z Polski" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć:
- w poniedziałek 19 maja, 17:50
- we wtorek 20 maja, 21:50
- w piątek 23 maja, 22:50
- w sobotę 24 maja, 13:40
Zobacz także:
- Jak usmażyć idealne mięso na gulasz? Sprawdź patent Magdy Gessler
- Jak zapanować nad psem podczas spaceru? To ćwiczenie może pomóc!
- Za kulisami amerykańskiej knajpy. Czym charakteryzuje się praca kelnerki w Chicago?
Autor: Martyna Wielkopolan